Zjazd Gnieźnieński. Jak Otton namaścił Bolesława

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 15:36
- Tak zwany Zjazd Gnieźnieński nie był właściwie zjazdem, a pielgrzymką cesarza Ottona III do grobu świętego Wojciecha, który był jego przyjacielem - mówi historyk prof. Andrzej Wyrwa.
Audio
  • Profesor Andrzej Wyrwa, Dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy opowiada o znaczeniu Zjazdu Gnieźnieńskiego (Nawiedzeni/Czwórka)
Podczas pierwszego Zjazdu Gnieźnieńskiego ogłoszono powstanie pierwszej na ziemiach polskich metropolii ze stolicą w Gnieźnie.
Podczas pierwszego Zjazdu Gnieźnieńskiego ogłoszono powstanie pierwszej na ziemiach polskich metropolii ze stolicą w Gnieźnie.Foto: pixabay.com

Na pamiątkę spotkania Ottona III z Bolesławem Chrobrym od 1997 roku w Polsce organizowane są kolejne Zjazdy Gnieźnieńskie. W tym roku będzie to miało miejsce od 11 do 13 marca. Z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski będzie to wydarzenie wyjątkowe.


CZYTAJ TAKŻE
Matejko Chrzest Polski 1200.jpg
Chrzest Polski. Jak żyli wówczas ludzie?

Prof. Andrzej Wyrwa, Dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, podkreśla ogromne znaczenie wydarzenia z 1000 roku. Okazuje się, że nałożenie diademu na głowę Bolesława Chrobrego i wręczenie mu włóczni św. Maurycego było symbolem niepodległości i niezawisłości państwa polskiego. - Było to symboliczne przyjęcie Polski do grona państw europejskich.

Czwórkowy specjalista podkreśla znaczenie tego spotkania, przywołuje też źródła, w których pielgrzymka Ottona do grobu św. Wojciecha i spotkanie z Bolesławem Chrobrym zostały opisane.

***

Tytuł audycji: Nawiedzeni

Materiał: Kaja Zemła

Gość: prof. Andrzej Wyrwa (Dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy)

Data emisji: 9.03.2016

Godzina emisji: 11.10

pj/kul

Czytaj także

Wydarzenie Historyczne Roku. Zgłoś propozycję!

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 14:10
Trwa przyjmowanie propozycji do plebiscytu na najciekawsze wydarzenie związane z historią, które odbyło się w minionym roku. Można zgłaszać np. premiery filmów i gier historycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

1050. rocznica Chrztu Polski. Sylwetka św. Wojciecha

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 15:20
Św. Wojciech, misjonarz i męczennik, biskup praski uznawany jest za jednego z trzech głównych katolickich patronów Polski.
rozwiń zwiń