Statystyczny Polak coraz bardziej skupiony na sobie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 14:00
Z badań wynika, że jest mężczyzną, ma rodzinę, pracę, mieszka w mieście, a wolny czas najchętniej spędza przed telewizorem. Kto? Statystyczny Polak - bohater "Nawiedzonych".
Audio
  • Tak wygląda statystyczny Polak (Czwórka/Nawiedzeni)
Statystyczny Polak podobno jest mężczyzną. Co więcej o nim wiemy?
Statystyczny Polak podobno jest mężczyzną. Co więcej o nim wiemy?Foto: Glow Images/East News

To nieprawda, że nazywa się Kowalski, bo statystycznie Nowaków mieszka w Polsce więcej. Jest gościnny, ale też oszczędny. Do tego pracowity i ciekawy świata.

Zobacz: Zawody, od których włos się jeży na głowie >>>

- Język młodego statystycznego Polaka ulega wpływowi języka angielskiego. Co więcej, coraz bardziej odziaływuje on na polszczyznę w ogóle - uważa językoznawca, profesor Andrzej Markowski. - Dlatego też elementy młodzieżowe pojawiają się w mowie osób starszych. Trafiają także do słowników.
Żeby otrzymać jak najbardziej dokładny obraz statystycznego Polaka najlepiej udać się do Urzędu Statystycznego.

Czytaj także: Polacy coraz bardziej aktywni w UE >>>

- Najwięcej czasu poświęcamy na czynności fizjologiczne, w drugiej kolejności są zajęcia i prace domowe - wyjaśnia Artur Satora, rzecznik prasowy prezesa GUS. - W dalszej kolejności jest praca zawodowa. Z badań wynika też, że coraz rzadziej spotykamy się ze znajomymi, a coraz bardziej jesteśmy skupieni na sobie.

A ile zarabia statystyczny Polak? Dowiesz się słuchając nagrania z audycji "Nawiedzeni".
(kul, ac)

Czytaj także

Internetowy hejt. "Walczmy z mową nienawiści w sieci"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 17:20
"Ona ma czoło myślą nieskalane" - to jeden z komentarzy, jakie można znaleźć na popularnym portalu internetowym pod tekstem o znanej osobie. Skąd biorą się takie hejty i czy są sposoby na to, by z tymi "wyrazami uwielbienia" walczyć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryj swoje mocne strony. Poczujesz się lepiej!

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 12:35
- Doskonalić warto się przez całe życie. I nie należy ograniczać się do jednej drogi - przekonuje coach Krzysztof Michał Nowak. - Jeżeli czujemy, że coś nas pociąga, należy iść za głosem serca. Nie musimy zostać mistrzem w szachach ani w biegach. Ważne, żebyśmy my mieli z tego frajdę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nigdy nie będę jak moja mama! Jak nie powielać błędów rodziców?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 12:20
Uczestnicząc w sztafecie pokoleń nasiąkamy pewnymi zachowaniami. - Bardzo często postępujemy tak, jak wobec nas albo wobec innych osób postępowali nasi rodzice - wyjaśnia psycholog Martyna Figurska. - Dotyczy to zarówno zachowań, które nam się podobają, jak i tych, które trudno nam było zaakceptować. Czy zatem jesteśmy "skazani" na powtarzanie różnych rodzinnych sytuacji?
rozwiń zwiń