Dlaczego włosy siwieją i czy ten proces da się opóźnić?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 15:01
Silne przeżycia, stres, albo po prostu odpowiedni wiek - to tylko niektóre z podstawowych przyczyn siwienia włosów. Czy da się opóźnić ten proces, albo w ogóle do niego nie dopuścić?
Audio
  • Dlaczego włosy siwieją i jak walczyć z tym procesem? (Czwórka/Nawiedzeni)
Pierwsze siwe włosy pojawiają się najczęściej już po trzydziestce
Pierwsze siwe włosy pojawiają się najczęściej już po trzydziestceFoto: Glow Images/East News

- Włosy siwieją ok. 50. roku życia u każdej osoby. Pierwsze siwe kosmyki pojawiają się już jednak między 30., a 35. rokiem życia - przekonuje dr Renata Pasławska, endokrynolog. Jej zdaniem najwcześniej zaczynają siwieć osoby rasy białej, później Azjaci.

Z biegiem lat nasze włosy tracą zdolność do produkowania specjalnego barwnika, zwanego melaniną. - niestety skłonność do siwienia przedwczesnego uwarunkowana jest genetycznie - opowiada ekspertka. - Decydujące znaczenie ma także przewlekły stres, który nie ma pozytywnego wpływ na kolor naszych włosów.

Czytaj także: Jak dbać o zdrowie i nie zostać technokaleką? <<<

Czy pojawiająca się na naszych włosach siwizna to rzeczywiście proces nieodwracalny? Czy siwienie włosów da się opóźnić? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania materiału reporterskiego z audycji "Nawiedzeni".

Prowadzący : Patryk Kuniszewicz
Tytuł audycji: Nawiedzeni
Data emisji: 5.11.2014
Godzina emisji: 9.00

(kd)

Czytaj także

Czego nie może zabraknąć w codziennej diecie?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 13:57
O tym, co koniecznie każdego dnia powinno znaleźć się na naszych talerzach, porozmawiamy w piątkowe przedpołudnie w audycji "Mamy to".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rak to nie wyrok. Badaj się regularnie

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 19:38
Geny, niewłaściwy sposób odżywiania, brak snu - który z tych elementów jest przyczyną raka? - Częstotliwość zachorowań u pacjentów wzrasta z wiekiem - przekonuje prof. Grzegorz Mazur. Dodaje jednak, że regularne badania profilaktyczne wykonywać trzeba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Imago Maris: niewidomi żeglarze opływają świat

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 09:00
W Polsce od niemal dekady organizowane są rejsy morskie dla osób niepełnosprawnych. - Każdy żaglowiec ma zupełnie inny zapach. Gdy go poczujesz i zapamiętasz, znaczy to, że jesteś zadomowiony - opowiada niewidoma od urodzenia Monika Dubiel, pasjonatka tej dyscypliny sportu.
rozwiń zwiń