Jakuck. Mroźna kraina, z której ludzie chcieli uciekać

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 14:30
- Kiedy studiuje się biografie ludzi, zesłanych na Syberię widać, jak oni bronili się, by to miejsce nie stało się ich domem. To było ich przekleństwo, a ja chciałem poznać te historie - mówi Michał Książek, autor książki "Jakuck. Słownik miejsca".
Audio
  • Michał Książek opowiada o blaskach i ciemnych stronach życia w Jakucji – o tamtejszym języku i nałogach mieszkańców. Zdradza także swoje plany na przyszłość (Czwórka/Pani tomu)
W Jakucku zima zdominowała krajobraz
W Jakucku zima zdominowała krajobrazFoto: pixabay.com

Jakuck/wikimedia.org Jakuck/wikimedia.org

Jakucję, kraj o powierzchni dziewięć razy większej od Polski, zamieszkuje niespełna milion osób. Zima trwa przez większą część roku. Książek przemierzył tę rozległą, białą krainę, zafascynowany zwyczajami i językiem jej mieszkańców. W Czwórce opowiedział o swojej podróży, ale także zdradził, czemu wybór celu wojaży to bardzo osobista sprawa każdego podróżnika. - Od dziecka, nie znając jeszcze liter, sięgałem po książki Wacława Sieroszewskiego, który był syberyjskim zesłańcem. Wertowałem kartki, a w mojej głowie powstał obraz Jakucji. Po latach musiałem to wyjaśnić, zobaczyć na własne oczy - wspominał w Czwórce.

Jego książka "Jakuck. Słownik miejsca" to dziennik, dzięki któremu poznajemy historie ludzi Syberii, ich tradycje i kulturę. Książek opowiedział w rozmowie z Iwoną Wyciechowską o swoim sposobie na poznawanie świata przez języki, stylu życia mieszkańców Jakucji. I zdradził, co łączy Jakuck z polską wsią Chudoba pod Sieradzem.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: Michał Książek (autor książki "Jakuck. Słownik miejsca", ale także ornitolog, kulturoznawca)

Data emisji: 22.06.2015

Godzina emisji: 19.00

kd/kul

Czytaj także

Zimowa podróż rowerem przez Syberię

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2015 13:00
Gościem audycji będzie Jakub Rybicki, autor książki "Po Bajkale", który zimą wraz z przyjacielem przejechał zamarznięte jezioro na rowerze.
rozwiń zwiń