Mariusz Szczygieł: dobry reporter swoje ja chowa do kieszeni

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 10:30
Napisanie dobrego reportażu to największe możliwe dziennikarskie wyzwanie. Mariusz Szczygieł w tej dziedzinie osiągnął prawdziwe mistrzostwo.
Audio
  • Polscy reporterzy potrafią opisać świat metaforycznie i między wierszami - rozmowa z Mariuszem Szczygłem (Czwórka/Pani tomu)
Mariusz Szczygieł sztukę reportażu opanował do perfekcji. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród - w tym Europejskiej Nagrody Literackiej
Mariusz Szczygieł sztukę reportażu opanował do perfekcji. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród - w tym Europejskiej Nagrody LiterackiejFoto: Bartosz Bajerski / PR

Jako 16-latek współpracował z "Na Przełaj", w 1997 roku został uznany najwybitniejszym reporterem swojej generacji. Dziś Mariusz Szczygieł ma na koncie wiele prestiżowych nagród i wyróżnień – w tym Europejską Nagrodę Literacką.

- Jestem jak pies york. Kręcę główką, wszystko muszę widzieć i słyszeć - śmieje się gość Czwórki. - Miałem tak od dziecka. Kiedy tylko zwietrzyłem ciekawy temat, musiałem natychmiast o nim napisać, a potem podzielić się tym z innymi.

Najchętniej Mariusz Szczygieł dzieli się obserwacjami i refleksjami dotyczącymi kraju naszych południowych sąsiadów. Czechom poświęcił książki "Gottland" i "Zrób sobie raj". Ostatnio przygotował ważącą ponad trzy i pół kilograma "Antologię polskiego reportażu XX wieku". - Szkoła polskiego reportażu, tak jak oscypki i ogórki kiszone, jest wyjątkowa na światową skalę - przekonuje rozmówca Iwony Wyciechowskiej. - Duża w tym zasługa PRL i cenzury, która zmuszała reporterów do pisania prawdy o systemie i o Polsce, ale między wierszami.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Goście: Mariusz Szczygieł

Data emisji: 7.01.2015

Godzina emisji: 19.00

(kul/asz)

Czytaj także

Jacek Hugo-Bader: dziennikarstwo to moje przeznaczenie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 13:22
Reportaż "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak" to kolejny doskonały reportaż w karierze Jacka Hugo-Badera. Książka ukazała się wiosną 2014 roku i była pierwszą pozycją w karierze dziennikarza, której akcja nie rozgrywała się w Rosji albo byłych republikach radzieckich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Tochman: reporter nie może za dużo pytać

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 11:30
- Nie czuję się podróżnikiem. Oglądam świat i rozmawiam z ludźmi - mówi Wojciech Tochman. Reporter pracuje nad książką o Indochinach, nam opowiedział o "Kontenerze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Miller: Ryszard Kapuściński tłumaczył ludziom świat

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 11:40
- Kapuściński był zanurzonym w socjalistyczną ideologię romantykiem. Przez jakiś czas oglądał świat z tej perspektywy, potem zaczął dojrzewać - mówi autor książki "Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller”.
rozwiń zwiń