Marek Miller: Ryszard Kapuściński tłumaczył ludziom świat

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 11:40
- Kapuściński był zanurzonym w socjalistyczną ideologię romantykiem. Przez jakiś czas oglądał świat z tej perspektywy, potem zaczął dojrzewać - mówi autor książki "Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller”.
Audio
  • Marek Miller opowiada o sztuce reportażu, dylematach dziennikarza i mistrzostwie formy w książkach Ryszarda Kapuścińskiego (Czwórka/Pani tomu)
Ryszard Kapuściński był pisarzem, który wykorzystał dziennikarstwo do promocji pisarskiego talentu - mówi Marek Miller, autor książki Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller
Ryszard Kapuściński był pisarzem, który wykorzystał dziennikarstwo do promocji pisarskiego talentu - mówi Marek Miller, autor książki "Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller"Foto: PAP/Ireneusz Radkiewicz

Książka powstawała przeszło 30 lat i ukazała się 4 lata po śmierci Mistrza. - Z tych rozmów wynika, że Kapuściński ciągle nad sobą pracował - opowiada gość Czwórki, znany teoretyk i twórca reportaży. - Mniej więcej co dwa lata stawał się innym wewnętrzenie człowiekiem, który próbował tłumaczyć ludziom świat.

Podobnie swój fach rozumie Marek Miller. O jego reportażach mówi się, że są bardzo teatralne. Autor nie ma nic przeciwko temu. - Podstawą moich tekstów jest dialog i konflikt, a one tworzą dramat - tłumaczy. - Hania Krall mówi, że nerwicą opisuje świat. Podoba mi się ta definicja.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadziła: Iwona Wyciechowska

Gość: Marek Miller, reporter

Data emisji: 26.11.2014

Godzina emisji: 19.00-20.00

(kul)

Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Hugo-Bader: dziennikarstwo to moje przeznaczenie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 13:22
Reportaż "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak" to kolejny doskonały reportaż w karierze Jacka Hugo-Badera. Książka ukazała się wiosną 2014 roku i była pierwszą pozycją w karierze dziennikarza, której akcja nie rozgrywała się w Rosji albo byłych republikach radzieckich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosyjska codzienność. Jak żyć w tym kraju?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 10:33
Gościem audycji będzie Barbara Włodarczyk, dziennikarka, specjalistka w dziedzinie państw byłego ZSRR, autorka książki "Nie ma jednej Rosji".
rozwiń zwiń