"Malinowa Muzyczka". Słodko-nostalgiczny debiut duetu "Maliny"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2023 17:11
"Malinowa Muzyczka" to tytuł debiutu wrocławskiego duetu Maliny, który tworzą Michał Tomczyk i Jakub Palica. Artyści w Czwórce opowiadają o swojej płycie i inspiracjach.  
Duet Maliny tworzą Jakub Palica, gitarzysta oraz Michał Tomczyk wokalista i producent
Duet Maliny tworzą Jakub Palica, gitarzysta oraz Michał Tomczyk wokalista i producentFoto: Czwórka/Barek Koziczyński
  • Duet "Maliny" tworzą przyjaciele-muzycy z Wrocławia.
  • Niedawno światło dzienne ujrzała ich debiutancka płyta "Malinowa Muzyczka".
  • W muzyce "Malin" przebrzmiewają inspiracje muzyką lat 80. i 90.

"Maliny" to wrocławska formacja elektroniczna, złożona z dwóch przyjaciół-muzyków. Michał Tomczyk to gitarzysta, rozkochany w shoegaze i wykręcaniu brzmień, Jakub Palica to wokalista i producent tworzący alternatywę, techno, hip-hop i wszystko pomiędzy. Swoją muzykę opierają na charakterystycznym dla zimnej fali elektronicznym brzmieniu perkusji, basie napędzanym post-punkową energią. W muzyce duetu przebrzmiewają klimaty lat 80. i 90.


"Maliny" - w nostalgicznym zanurzeniu lat 80.

- Ogólnie gitarowa muzyka lat 80. w Polsce całkiem mocno stoi. Mimo wszystko ona cały czas w radiu leci, także jak najbardziej jesteśmy w nią zanurzeni - mówią goście Czwórki. - Te inspiracje są mniej celowe, one wychodzą przypadkiem. Więc te wszystkie nawiązania do lat 80. i 90. po prostu z nas wyszły.

Jak przyznają artyści, ich twórczość wzięła się z połączenia różnych "zajawek muzycznych". - Ja bardziej siedzę w gitarowej muzyce i też lubię bardzo się bawić efektami na tej gitarze - opowiada Michał. – Lubię lecieć w jakieś dziwne ściany dźwięku i razem z Kubą staramy się połączyć te nasze różne inspiracje.

 

Źr. Youtube/Maliny/Taniec Flaminga

W rozmowie z Bartkiem Koziczyńskim muzycy także zdradzają, że ich pierwsze utwory były dość smutne i odzwierciedlały ich stan ducha. Kawałki, które pojawiły się na płycie "Malinowa Muzyczka", mimo, że są nieco nostalgiczne, jednak zrywają ze smutkiem, który towarzyszył wczesnej twórczości duetu.

 

"Maliny" - krótko i romantycznie

A skąd wziął się pomysł na nazwę zespołu? - Nazwa jest dość słodka. Ogólnie same maliny wzięły się z pomysłu na to, żeby mieć polską krótką, chwytliwą nazwę – mówią goście Czwórki. - Takie jednowyrazowe nam się bardzo podobały, więc padło na maliny, które są poniekąd romantyczne.

Źr. Youtube/Maliny/wakacje

Michał i Jakub zapowiadają już debiutancki koncert, który odbędzie się 12 stycznia w jednym z wrocławskich klubów.


Posłuchaj
19:56 CZWORKA_Rock Blok - Maliny 02.12.2023.mp3 Duet "Maliny" - Michał Tomczyk i Jakub Palica o swojej twórczości, inspiracjach i planach (Rock Blok/Czwórka)

 

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Goście: Michał Tomczyk, Jakub Palica (Maliny)

Data emisji: 02.12.2023

Godzina emisji: 22.15

aw/mat.pras/mo

Czytaj także

Jaki ojciec, taki syn. Tomasz i Stanisław Budzyńscy

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 09:40
- W domu gitara stała oparta o ścianę. Kto chciał, mógł na niej brzdąkać. Moje dzieci same nauczyły się na niej grać. Nie musiałem ich do tego namawiać - mówi Tomasz Budzyński, lider legendarnej Armii, który z synem nagrał album "Pod wulkanem".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tom J: nie inspirują mnie muzycy, tylko filmy, Kerouac i Bukowski

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2023 10:40
Po licznych projektach muzycznych w których brałem udział, zdałem sobie sprawę, że ważnym elementem w moim życiu  jest pisanie prostych, melodycznych i bezkompromisowych piosenek - opowiada Tomasz Grządkowski, który jako Tom J zadebiutował solowo płytą "Hotel Kosmos".
rozwiń zwiń