Bieganie - sport tylko dla wybranych

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 08:00
- "Achillesy", "łękotki", "rzepki" - kontuzje to domena tych, którzy regularnie uprawiają sport, ale także amatorów, którzy nie mierzą sił na zamiary - mówi dr Mateusz Janik, ortopeda.
Audio
  • Jak unikać kontuzji? Co zrobić , gdy się przetrenujemy i jak prawidłowo rozciągać się po bieganiu? - mówi dr Mate4usz Janik (Czwórka/Rozbiegani)
Przetrenowanie czy niewłaściwe rozgrzanie organizmu może doprowadzić do przykrych urazów. Nie zapominajmy, że bieganie to tak naprawdę trudna dyscyplina sportu
Przetrenowanie czy niewłaściwe rozgrzanie organizmu może doprowadzić do przykrych urazów. Nie zapominajmy, że bieganie to tak naprawdę trudna dyscyplina sportuFoto: Glow Images/East News

Choć wydaje się, że biegać może każdy - jak przyznaje Dr Mateusz Janik, ortopeda - to nie jest sport dla wszystkich. Zakup butów i dobre chęci nie wystarczą, a wielu zapomina, że nie od razu uda im się przebiec maraton. - Na przykład nadwaga wcale nie jest dobrym powodem do rozpoczęcia tereningów, a wręcz przeciwnie - stanowi poważne przeciwwskazanie! - mówił ekspert.

Kolejnym często popełnianym przez sportowców-amatorów błędem jest próba "rozbiegania" bólu, np. w kolanie. - Bieganie nie wyleczy nas z chorób czy kontuzji, a nasili dolegliwości - mówił lekarz i dodał, że warto przed wyjściem na trasę wykonać kilka podstawowych badań. - Określenie biomechaniki naszego ciała, sprawdzenie, czy mamy prawidłową, symetryczną budowę - wymieniał i radził słuchaczom Czwórki, jak biegać, by unikać kontuzji i które z dolegliwości mogą stanowić pierwsze objawy przetrenowania.

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadziła: Karina Terzoni

Gość: dr Mateusz Janik, ortopeda z grupy Lux Med

Data emisji: 22.12.2014

Godzina emisji: 18.00-19.00

(kd/mc)

Czytaj także

Zagraniczne maratony - czym różnią się od polskich?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 11:22
O tym opowiedzą biegaczka blogerka, autorka bloga Pora na Majora: Aleksandra Madzik i Kasia Węsierska, która pobiegnie w najbliższym Runmageddonie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skuteczny trening mięśni brzucha. Obejrzyj film i trenuj z Czwórką!

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 17:47
Zapraszamy was do wspólnego uprawiania sportu. Trening w audycji "Rozbiegani" poprowadzili Karina Terzoni i Tomek Romanowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Kurzajewski: wiem, co oznacza samotność długodystansowca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 19:00
Przebiegł cały świat i namawia do tego innych. - Kiedy przystępowałem do tego projektu, miałem mnóstwo obaw - wspomina dziennikarz. - Teraz wydaje mi się, że to była bułka z masłem.
rozwiń zwiń