Bezkompromisowe, zdeterminowane i wolne - historie pierwszych taterniczek

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 13:55
"Kamienny sufit. Historie pierwszych taterniczek" autorstwa Anny Król jest skróconą historią polskiego feminizmu w sercu Tatr. Jest to opowieść o marzycielkach i zuchwałych indywidualistkach, ich odwadze bycia pierwszą i wielkiej potrzebie spełnienia.
Autorka książki Kamienny sufit. Historie pierwszych taterniczek Anna Król w rozmowie z Kariną Terzoni.
Autorka książki "Kamienny sufit. Historie pierwszych taterniczek" Anna Król w rozmowie z Kariną Terzoni.Foto: mat.promoc

shutterstock wspinaczka zima 1200 drytooling.jpg
Olga Kosek i drytooling - na ściance i w zaśnieżonych skałach

To także opowieść o Tatrach, które pozostają sprawdzianem wewnętrznej siły dla każdego, kto zapragnie ich szczytów. Sto lat później Anna Król, zainspirowana wyczynami pierwszych taterniczek, wyrusza ich śladem. Powtarza niełatwe przejścia pionierek: Wandy Herse, Ireny Pawlewskiej, Heleny Dłuskiej, sióstr Skotnicówien. Wspina się na Mnicha, Zamarłą Turnię, pokonuje Orlą Perć. I tak jak one wtedy, zmaga się ze sobą, odkrywa nowe możliwości, szuka odpowiedzi na pytanie: kim będę tam, wysoko?

W Czwórce z autorką książki Anną Król porozmawiamy o kobietach, które nie bały się wyznaczać nowych dróg.

Posłuchaj także:

W audycji również sprawdzimy jak szybko wychodzimy z formy. Czy dwa tygodnie bez treningu sprawia, że wypadamy z rytmu i naszej wymarzonej formy?


***

Na audycję z cyklu "Rozbiegani" w piątek (04.06) o godzinie 09.05. zaprasza Karina Terzoni.

aw

Czytaj także

Mount Everest już nie dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 10:00
Po ostatnim maju, tragicznym dla 11 śmiałków próbujących zdobyć szczyt najwyższej góry świata, władze Nepalu planują wprowadzić nowe zasady wspinaczki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryszard Schramm: "Nie lubię chodzić po cudzych śladach"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 05:40
13 lat temu, 8 grudnia 2007 roku zmarł Ryszard Wiktor Schramm. Był naukowcem, który specjalizował się w chemii i biologii, a jego pasją był Tatry. 
rozwiń zwiń