X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mount Everest już nie dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 10:00
Po ostatnim maju, tragicznym dla 11 śmiałków próbujących zdobyć szczyt najwyższej góry świata, władze Nepalu planują wprowadzić nowe zasady wspinaczki. 
Audio
  • Nowe przepisy w Nepalu. Kto będzie mógł zdobyć Mount Everest? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Vixit/Shutterstock.com

Rząd Nepalu powołał specjalną komisję, która opracowała nowe reguły wspinaczki. Ministerstwo Turystyki Nepalu uznało, że pozwolenie na wejście na szczyt powinni otrzymywać tylko ci, którzy mają już na koncie osiągnięcia w dziedzinie wspinaczki wysokogórskiej. 

- Dla zdobywających szczyt kluczowy jest dzień szczytowy - mówi Tomasz Obuchowicz, współwłaściciel agencji wyprawowej Sunsara. - Po wyjściu z ostatniego obozu wchodzi się na bardzo wąską grań, gdzie momentami nie sposób się minąć, panują tam bardzo ciężkie warunki, a temperatura spada do minus 40-50 stopni - dodaje. 

Władze Nepalu od lat były krytykowane za wydawanie zbyt wielu pozwoleń. Od przyszłego sezonu wspinaczkowego, według deklaracji władz Nepalu, każdy kto będzie chciał wejść na Mount Everest musi wcześniej zdobyć przynajmniej sześciotysięcznik, przedłożyć wymagane zaświadczenie o dobrym stanie zdrowia i przejść szkolenie. Marek Wierzbowski, sekretarz generalny Polskiego Związku Alpinizmu, wyraża nadzieję, że ograniczy to liczbę pseudohimalaistów pragnących zdobyć szczyt, którzy ze wspinaczka nie mają wiele wspólnego, wszystko z nich robią Szerpowie, a oni sami są jak ubezwłasnowolnieni, niesamodzielni. 

Czy nowe przepisy zmienią coś w Himalajach? Czy panująca w Nepalu korupcja nie stanie im na przeszkodzie? O tym m.in. w nagraniu Martyny Ogonek. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 10.09.2019

Godzina emisji: 7.27

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polscy himalaiści". Dramat polskiej wyprawy na Nanda Devi 1939

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 16:06
- Najtrudniejszym momentem w dochodzeniu do prawdy były rozmowy na ten temat z córką Jakuba Bujaka, panią Magdaleną - wspomina dziennikarz Dariusz Jaroń, autor książki "Polscy himalaiści" o wyprawie i następujących tuż po niej tragicznych oraz tajemniczych wydarzeniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz podbić góry? Trenuj nie tylko na poziomie morza

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 11:10
- O warunkach wysokogórskich mówimy od poziomu 2600 metrów n.p.m., ponieważ od tej wysokości znacznie spada ilość dostępnego tlenu dla naszego organizmu - mówi trenerem Karol Hennig.
rozwiń zwiń