Dlaczego warto praktykować jogę? "Pozwoli ci się wyciszyć"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 13:29
- Joga dużo daje, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Ciało szybciej się regeneruje, lepiej odpoczywamy. Jesteśmy spokojniejsi, głębiej śpimy, mamy też więcej samokontroli - tłumaczyła Sylwia Kowalska, nauczycielka jogi.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: MWiklik/Shutterstock.com

Joga, choć może wydawać się podobna do innych aktywności, jak streching, body balance czy pilates, różni się od nich. - Każdy bardziej intensywny wysiłek daje serotoninę i powoduje wybuch radości. Moimi aktywnościami - obok jogi - są krav maga, snowboard i wspinaczka. Ale to w jodze ważne jest świadome podejście do oddechu - i to jest podstawowa różnica - podkreślała gość Czwórki. - Gdy stoisz w pozycji dość wymagającej i zaczniesz świadomie oddychać, podejście ciała do tej pozycji się zmienia. To, co dzieje się na macie, przestaje być trudnym ćwiczeniem fizycznym, a staje się medytacją - podkreślała.

Joga jednak nie jest aktywnością łatwą i początki bywają dość skomplikowane. - W jodze zawsze jesteśmy uczniami, niezależnie od tego, ilu kursów byśmy nie skończyli. Joga jest bardzo płynna, jak fale oceanu. Poznając ją, raz się do niej zbliżasz, a innym razem oddalasz - tłumaczyła Sylwia Kowalska. - Na początku to zawsze jest walka. Musimy nauczyć się konkretnych pozycji i odnajdowania w nich siebie. Musimy też nauczyć się prawidłowego oddychania, a wiem, że ludzie na początku wstrzymują oddech - podkreślała. - Rolą nauczyciela jest kierowanie umysłu ucznia tam, gdzie czuje się on bezpiecznie, czyli np. w kierunku oddechu. Wówczas adepci jogi zaczynają czuć przestrzeń, komfort i spokój - opowiadała.

To - jak tłumaczyła - jest bardzo ważne zwłaszcza w trudnym, pełnym stresu czasie. - Joga pomaga na wielu płaszczyznach, można powiedzieć, że "uszczęśliwia nasze mózgi", bo wpływa na chemię mózgu. Nie jest jednak "magiczną pigułką" i lekarstwem. Wszystko jest oczywiście sprawą indywidualną, ale joga bywa wartościowa dopiero, gdy mamy w niej praktykę - tłumaczyła Sylwia Kowalska.

Posłuchaj
16:57 czwórka joga 2022_03_04-09-15-26.mp3 Dlaczego warto zacząć swoją przygodę z jogą? (Rozbiegani/?Czwórka) 

Posłuchaj także:

Początkujący adepci jogi po treningu doświadczają nierzadko uczucia euforii. - "Postjogowy odlot" to stan, w którym mogą się znaleźć nie tylko początkujący jogini. Sama miewam go do dziś. Ten stan odcina człowieka od negatywnych bodźców, jest przyjemny, naturalny i związany z naszą fizjologią - mówiła ekspert. - Napięcia i stresory doprowadzają nas do ekstremalnych emocji, a joga pozwala nam się od tego odciąć i odizolować. Nasze ciało wchodzi w tryb odpoczynku i czuje się bezpieczne - mówiła gość Czwórki. Jak tłumaczyła, joga "dotyka" naszych ciał na wielu poziomach, także tych metafizycznych

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Sylwia Kowalska (nauczycielka, ale także wciąż uczennica jogi)

Data emisji: 04.03.2022

Godzina emisji: 09.15

Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń