Pobiegnij z żołnierzami i uczcij Święto Wojska Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 11:00
Z okazji zbliżającego się Święta Wojska Polskiego i 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej na amatorów biegania czeka wiele imprez sportowych. Jedną z nich jest "FALCON Żelazny bieg”. - Wynik biegu nie jest najważniejszy, ale patriotyczne i sportowe celebrowanie tego święta - mówią Aleksandra i Błażej Brzezińscy, wojskowi mistrzowie świata.
Wojskowi mistrzowie świata Aleksandra i Błażej Brzezińscy w Czwórce
Wojskowi mistrzowie świata Aleksandra i Błażej Brzezińscy w CzwórceFoto: Czwórka/Karina Terzoni

W całym kraju odbywa się wiele imprez sportowych i biegowych, które mają uczcić Święto Wojska Polskiego. Te o niepowtarzalnym charakterze przygotowują żołnierze. Należy do nich "FALCON Żelazny bieg”. Jak podkreślają organizatorzy, udział w nim to niezwykła okazja, aby poczuć się jak na poligonie.

"FALCON Żelazny bieg" to duże wydarzenie. Bieg przełajowy z licznymi przeszkodami. Trasa wiedzie tropem Bitwy Warszawskiej. Na trasie spotkamy czołgi, pod którymi trzeba będzie się przeczołgać, przeszkody wodne i wiele innych - mówi Błażej Brzeziński. - Nie tylko będzie potrzebna wytrzymałość, ale i siła. Przyda też się spryt, żeby pokonać daną przeszkodę. Bieg jest wymagający, ale każdy da radę.

 

Patriotycznie na sportowo

Zawodnicy, którzy przystąpią do rywalizacji, będą mieli do pokonania 13 km. Uczestnicy "FALCON Żelazny Bieg" wystartują z Okuniewa. Zakończenie i meta biegu zostały zaplanowane w Ossowie, gdzie przebiega szlak Bitwy Warszawskiej 1920. Na biegaczy będą na trasie czekać różnorodne wyzwania, w tym przeszkody, przy pokonywaniu których może być potrzebna współpraca. Więc warto rozważyć start w zespole.

- Bieg jest wymagający i trzeba będzie się skupić na taktyce - podkreślają Aleksandra i Błażej Brzezińscy, wojskowi mistrzowie świata. - Wynik biegu jednak nie jest najważniejszy, ale celebrowanie tego święta. Fajnie, że święta patriotyczne można spędzać na sportowo i angażować w to rodzinę i znajomych. 


Z orzełkiem na piersi

Wachlarz celebrowanych świąt narodowych jest coraz większy. - Sport przekazuje piękne wartości jak przyjaźń, współzawodnictwo, myślę, że też pokrywa się z tym, co daje nam Święto Wojska Polskiego - mówi Aleksandra Brzezińska. - Patriotyzm też pomaga w naszych zmaganiach sportowych.

- Kiedy się startuje z orzełkiem na piersi, to nawet jeżeli brakuje na trasie sił, człowiek jest w stanie wykrzesać więcej. Każdy wie, że reprezentuje swój kraj - dodaje Paulina Klimas, wojskowa mistrzyni świata w triatlonie


Posłuchaj
10:45 Czwórka/Rozbiegani - rozbiegani 12.08.2022.mp3 W audycji mówimy o biegach organizowanych z okazji Święta Wojska Polskiego (Rozbiegani/Czwórka)

 

Goście audycji mają za sobą sukcesy w najważniejszych wojskowych imprezach sportowych, także w igrzyskach, które odbywają się co cztery lata. Jak podkreślają, ich zadanie to zdobywanie medali, ale nie tylko. - Zawsze reprezentujemy nasz kraj i orzełka. To jest dla nas wyzwanie, ale i zaszczyt brać udział w imprezach rangi mistrzowskiej takich jak Wojskowe Mistrzostwa Świata czy Europy - opowiada Błażej Brzeziński. - Najpiękniejszy moment to ten, gdy stajemy na podium i słyszymy nasz hymn. Wtedy rozpiera nas duma.

Organizatorami biegu "FALCON Żelazny Bieg" są Centralny Wojskowy Zespół Sportowy oraz 18 Dywizja Zmechanizowana. Partnerami wspierającymi są powiat wołomiński oraz gmina Halinów.


***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Goście: Błażej Brzeziński (mistrz Polski w maratonie i biegach przełajowych, zwycięzca m.in. półmaratonu komandosa i maratonu warszawskiego, wojskowy mistrz świata w drużynie maratońskiej);

Aleksandra Brzezińska (mistrzyni Polski w maratonie i biegach przełajowych, wojskowa mistrzyni świata w drużynie maratońskiej),

Paulina Klimas (wojskowa mistrzyni świata w triatlonie).

Data emisji: 12.08.2022

Godzina emisji: 09.08

Czytaj także

ABC górskiego biegania: sprawdzone buty, woda i sen między etapami

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 14:50
W ten weekend w malowniczym Krościenku nad Dunajcem odbywa się Festiwal Biegów Górskich Etapowa Triada. Uczestnicy imprezy przekonują, że ten rodzaj biegania nie tylko wpływa na polepszenie kondycji fizycznej, ale też oczyszcza głowę i pozwala docenić piękno przyrody. Tylko jak się przygotować do takiego wyzwania?
rozwiń zwiń