ABC górskiego biegania: sprawdzone buty, woda i sen między etapami

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 14:50
W ten weekend w malowniczym Krościenku nad Dunajcem odbywa się Festiwal Biegów Górskich Etapowa Triada. Uczestnicy imprezy przekonują, że ten rodzaj biegania nie tylko wpływa na polepszenie kondycji fizycznej, ale też oczyszcza głowę i pozwala docenić piękno przyrody. Tylko jak się przygotować do takiego wyzwania?
Karina Terzoni i Joanna Jachym
Karina Terzoni i Joanna JachymFoto: arch. prywatne

Zobacz także
Karina Terzoni 1 Czwórka w Krościenku nad Dunajcem 1200.jpg
Biegowa triada. Czwórka w Krościenku nad Dunajcem

Nowe buty zostaw w domu

- W górach panuje specyficzny mikroklimat, który powoduje, że pogoda może zmienić się w każdej chwili i każdy biegacz musi być na to przygotowany - wyjaśnia Jerzy Piechur. - Kurtka-wiatrówka, kurtka przeciwdeszczowa, folia NRC - to powinno znaleźć się w plecaku. I obowiązkowo trzeba pamiętać o zapasie wody i lekkich przekąskach, najlepiej słodyczach, które uzupełnią nam braki energii.

Posłuchaj
06:48 [CZWORKA]Sobotologia (PCM) 4 lipiec 2020 biegi gorskie.mp3 Jak przygotować się do biegania po górach? Sobotologia/Czwórka)

Biegacz, który uplasował się w czołówce ostatniej Etapowej Triady, radzi także, by przed wyruszeniem w trasę, przetestować zgromadzony ekwipunek. - Nie polecam startów w nowych ubraniach, bo największym wrogiem biegacza na szlaku są otarcia, które mogą nawet doprowadzić do rezygnacji z biegu - dodaje rozmówca Szymona Jaworskiego.   

Z maską czy bez?

- Chyba nikt nie ma wątpliwości, że w czasie epidemii musimy dbać o bezpieczeństwo swoje i innych, więc nie rezygnujmy z masek w strefie startu i mety. W górach, na trasie, możemy z niej zrezygnować, żeby mieć udrożnione drogi oddechowe - mówi Jerzy Piechur. 

Posłuchaj także:

Jak regenerować siły? 

Etapowa Triada w Krościenku polega na ukończeniu aż trzech biegów w trzech różnych pasmach górskich. Biegi odbywają się przez cały weekend i są podzielone na raty. Dystanse zależą od wybrania dystansu łącznego, czyli "Intro" - 34 km, albo "Ultra" - 54 km i "Super ultra" - 75 km. Przy tak rozłożonych startach należy pamiętać o regeneracji. - W trakcie przerwy między biegami polecam sen, bo wtedy organizm najszybciej dochodzi do siebie, choć wiem, że to może być trudne, bo ciągle buzują w nas emocje. Pomocny dla mięśni będzie też lodowaty prysznic lub kąpiel w lodowatej wodzie - podsumowuje uczestnik Etapowej Triady. 

Posłuchaj
53:21 2020_07_04 13_06_26_PR4_Rozbiegani.mp3 Karina Terzoni rozmawia z biegaczami Joanną Jachym i Michałem Jaroszem (Rozbiegani/Czwórka)

Krościenko nad Dunajcem odwiedziła także "Rozbiegana" ekipa Czwórki. Karina Terzoni i Szymon Jaworski rozmawiali m.in. z organizatorami imprezy i z jej uczestnikami. Jak podkreślali ich goście, Etapowa Triada to niepowtarzalna okazja, by z jednej imprezy biegowej wrócić aż z trzema medalami.

Karina Terzoni i Szymon Jaworski Karina Terzoni i Szymon Jaworski

***

Tytuł audycji: Rozbiegani / Sobotologia

Prowadzą: Karina Terzoni, Szymon Jaworski

Data emisji: 04.07.2020

Godzina emisji: 09.40, 13.05

kul

Czytaj także

Julita Kotecka i Paweł Nerek o tym, jak biegać po pustyni

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 14:50
- Przygotowując się do biegu na pustyni trzeba wziąć pod uwagę ukształtowanie pustynnego terenu oraz ekwipunek, z którym zazwyczaj nie trenuje się na co dzień - radzą Julita Kotecka-Nerek i Paweł Nerek z Fitbodies.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skyrunning. Jak biega się pośród chmur?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 14:19
Ich trasy biegną po ścieżkach technicznych, na dużych wysokościach i poza szlakami - biegi skyrunningowe to wyzwanie nawet dla doświadczonych biegaczy górskich. - To wymaga dużych umiejętności górskich i ogromnego skupienia - mówią Natalia Tomasiak i Kasia Solińska, skyrunnerki.
rozwiń zwiń