Czy dziś warto iść na studia?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 12:20
Podobno aż 79 procent maturzystów uważa, że studia nie gwarantują dobrej pracy. Mimo to aż 3/4 z nich wybiera się na wyższe uczelnie. Po co? Justyna Dżbik zapytała Miłosza Brzezińskiego.
Audio
  • Czy dziś studia są nam potrzebne? Czy pomagają w zdobyciu pracy i czy możliwym jest by ją gwarantowały? - na te trudne pytania odpowiada Miłosz Brzeziński (Czwórka/Poranek OnLine)
Miłosz Brzeziński w studiu Czwórkifot.W.KusińskiPR
Miłosz Brzeziński w studiu Czwórki/fot.W.Kusiński/PR

W każdą środę w "Poranku OnLine" Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty, próbuje wyjaśnić nam jakiś problem, dotyczący rynku pracy, psychologii, studiów, miejsca w świecie ludzi młodych. Tym razem Justyna Dżbik postawiła przed nim trudne pytanie: po co nam studia?

- Studia są po to, żeby wiedzieć więcej, można zostać naukowcem, można też korzystać z nich jako wytłumaczenia, że się nie idzie do pracy, kiedyś były też ucieczką przed wojskiem - wymienia, z lekką ironią gość Czwórki. - Studia nigdy nie były nam potrzebne, by mieć fajne zajęcie.

Wciąż istnieją osoby, którym wydaje się, że praca po studiach im się należy. Pojawiają się głosy: mam studia, ale pracy nie dostałem. Gość Justyny Dżbik wyjaśnia, że ten stan rzeczy wynika z rynku biznesowego, który jest rynkiem rywalizacyjnym, na którym niemożliwym jest zagwarantowanie pracy wszystkim.

W ostatnich latach mówi się, że szkoła zabija myślenie. Za przyczynę tej sytuacji uznawane są testy; uczniowie spędzają dużo czasu nad tym, żeby nauczyć się, jak je rozwiązać, a nie przyswajają informacji potrzebnych i użytecznych. Dodatkowo widać też trend dewaluacji studiów i denominacji tytułów naukowych. Dziś posiadanie tytułu magistra nic nie znaczy.

Przeczytaj też: Idealny dzień w pracy?

Ten trend dostrzegany jest też przez pracodawców, dla których w naszym CV czasem ciekawsza jest rubryka "zainteresowania" niż "wykształcenie". Miłosz Brzeziński uważa, że każdy, kto wybiera się na studia, przed ich rozpoczęciem powinien mieć szansę przetestowania swojego przyszłego zawodu, odbycia krótkich praktyk.
- Statystycznie jednak studia są istotne, zwłaszcza jeśli chodzi o studia specjalistyczne inżynierskie - mówi Miłosz Brzeziński, a potwierdza to też czwórkowa słuchaczka, która idzie krok dalej mówiąc, że ważna jest też uczelnia, na której studia kończymy.
(pj/kd)

Czytaj także

Humanista - wykształcony, zdolny... bezrobotny

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 10:00
- Jak nazywa się w Polsce humanistów? - Bezrobotni. Ten popularny żart przestaje być zabawny, gdy pod lupę weźmiemy trudną sytuację zawodową tysięcy ludzi, kończących każdego roku studia na przykład na wydziałach historii, bądź filozofii. Czy humaniści przestali być w naszym kraju potrzebni?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żyć jak Polak z urzędnikiem

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 10:26
W środę w "Poranku OnLine" pytanie o to, jak Wam się żyje z urzędnikami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: poczucia własnej wartości w domu się nie wysiedzi

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 14:15
- Poczucie własnej wartości jest jednym z najlepiej przebadanych konstruktów w psychologii - mówi Miłosz Brzeziński. - A najciekawsze jest to, że to poczucie kompletnie na nic nie wpływa i życia nam nie zmienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: "Gra o tron" jest jak oryginalna, stara baśń

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 16:15
Serial "Gra o tron" na podstawie sagi George’a R. R. Martina robi w Polsce furorę. Uwielbiamy intrygi i zbrodnie, których dopuszczają się główni bohaterowie. Dlaczego fascynuje nas zło, a nie dobro? - na to pytanie starał się znaleźć odpowiedź psycholog i trener osobisty Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń