X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W sporcie najważniejsza jest motywacja, nie musztra

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 08:00
Kazimierz Górski, Hubert Wagner, Bogdan Wenta, Stephan Antiga - wszystkie te nazwiska, choć związane z różnymi dyscyplinami, łączy jedno: ludzie ci wraz ze sportowcami, których prowadzili, odnosili największe sukcesy w historii polskiego sportu. A jak na co dzień polscy trenerzy motywują swoich podopiecznych?
Audio
  • Jakie cechy powinien mieć dobry trener? Rozmowa z Dominikiem Tomczakiem i Dominikiem Guziakiem (Czwórka/Się mówi)
  • Jak zmotywować piłkarzy? Mówi m.in. Tomasz Kycko (Czwórka/Się mówi)
Bogdan Wenta
Bogdan WentaFoto: PZPR/Marek Biczyk

Okazuje się, że wiele w procesie szkolenia i trenowania młodych zawodników w różnych dyscyplinach sportu zależy nie od systematycznej musztry, a empatii i umiejętności indywidualnego podejścia do człowieka. - Są sportowcy, których trzeba "głaskać", podchodzić do nich łagodnie, ale są też zupełnie inni. Z drużyną trzeba przede wszystkim najpierw ustalić reguły i zasady - przekonuje Dominik Tomczak, trener i prezes KS Kutno. - I należy traktować wszystkich jednakowo, niezależnie od osiąganych efektów. Wówczas sportowcy wiedzą, że wszyscy są równie ważni, a trener zdobywa posłuch i szacunek. Nie potrzeba krzyku, nerwów.

O innych sposobach motywowania zawodników opowiadał Tomasz Kycko, trener 1. klasy UEFA. - Próbowaliśmy podczas treningów m.in. słuchać głośnej muzyki, ale w naszym przypadku to się nie sprawdzało. Dużo skuteczniejsza jest motywacja oparta na wzajemnym zaufaniu i współpracy. I na świadomości, że jeden za drugiego poszedłby w ogień - opowiada Kycko.

Czytaj także: Jak skutecznie dbać o formę? Obejrzyj film i trenuj z Czwórką <<<

Tymczasem, jak przekonuje Dominik Guziak, dziennikarz sportowy, ostatnio większość trenerów, których zatrudnia się do prowadzenia polskich drużyn w różnych dyscyplinach sportu, to ludzie z zagranicy. - Trener reprezentacji siatkarskiej to Francuz, trener piłkarzy ręcznych jest Niemcem - wymienia Guziak. Jak przyznaje ekspert, warto jednak spojrzeć na piłkarską Ekstraklasę, w której mamy coraz więcej młodych i dobrych trenerów.

Skąd więc tylu obcokrajowców w polskim sporcie? Przyczyną takiego stanu rzeczy jest m.in. to, że Polacy nie wierzą we własne siły. - W naszym kraju jest tak wielu utalentowanych, młodych ludzi, że warto to zmienić - mówią goście Czwórki i przyznają, że jeśli w długoletnim procesie postawimy na właśnie nich, w sportach drużynowych mamy szanse zdobywać kolejne medale.

Jakie cechy powinien mieć trener idealny? Czy powinien być przyjacielem swoich zawodników? Zapraszamy do wysłuchania nagrań rozmów z audycji "Się mówi".

(kd/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Sześciopak" w tydzień? Zobacz, jak skutecznie trenować!

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 18:00
Specjalnie z myślą o was trener Tomek Romanowski przygotowuje co tydzień zestawy ćwiczeń dla każdego. Na stronie Czwórki w każdy poniedziałek pojawiać się będą filmy, dzięki którym zobaczycie, jak wygląda profesjonalny trening. Do biegu, gotowi, start!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badminton - dobry patent na jesień

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2014 18:15
Tych, którzy nie mają ochoty podczas jesiennej słoty uprawiać joggingu w plenerze, skusić może dyscyplina sportu, którą uprawiać można także halowo - badminton.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paulina Holtz i jej nowa pasja - kettlebells

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 10:55
W poniedziałkowej audycji "Rozbiegani" aktorka Paulina Holtz opowie o swoim nowym sportowym hobby - ćwiczeniu ze specjalnymi hantlami. Zaprosimy was także - jak co tydzień - na trening z Kariną Terzoni i Tomkiem Romanowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karina Terzoni i Tomek Romanowski prezentują kolejny trening

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 17:55
W poniedziałkowej audycji "Rozbiegani" zaprosiliśmy was na kolejny trening z Kariną Terzoni i Tomkiem Romanowskim. Dowiedzieliśmy się też, dlaczego kenijscy biegacze tak świetnie radzą sobie w Polsce
rozwiń zwiń