Polskie Radio
Section05
Kazimierz Górski

TYLKO U NAS Pieczątka na Śląskim? Gramy o dziewiąty piłkarski mundial

Od dziewiątego w historii awansu na piłkarski mundial reprezentację Polski dzieli tylko jeden mecz. Na Stadionie Śląskim w Chorzowie, na którym w przeszłości kilkukrotnie pieczętowaliśmy swoją przynależność do światowej elity, musimy pokonać Szwedów. Najbardziej liczymy oczywiście na Roberta Lewandowskiego, ale wspomnienie poprzednich udanych batalii o mistrzostwa świata również powinno wlać w nasze serca nieco optymizmu.
Zobacz więcej na temat:  Katar 2022 reprezentacja Polski mistrzostwa świata SPORT Piłka nożna Robert Lewandowski Kazimierz Górski Kazimierz Deyna

Dekada emocji i wzruszeń. Stadion Narodowy świętuje

Ponad 15 milionów gości oraz tytuł najlepiej zarządzanej i najbardziej rozpoznawalnej areny wielofunkcyjnej w Polsce. PGE Narodowy im. Kazimierza Górskiego w tym roku świętuje swoje 10. urodziny. Jak wskazuje Włodzimierz Dola, prezes Zarządu operatora areny, stadion w czasie tej dekady dał się poznać jako dynamicznie zmieniający się obiekt, który odgrywa szczególną rolę w życiu Polaków.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Piłka nożna Stadion Narodowy Kazimierz Górski PZPN reprezentacja Polski

"Doktór Polskich Orłów". Janusz Garlicki w 85 urodziny

Polscy kibice kojarzą go przede wszystkim jako lekarza olimpijskiego i kadry narodowej w piłce nożnej w latach 1970-1982. W tym czasie reprezentacja Polski zdobyła złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Monachium (1972), srebro w Montrealu (1976), brązowy medal w finałach mistrzostw świata w Niemczech (1974) oraz w Hiszpanii (1982).
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Kazimierz Górski Katarzyna Jankowska – PODCAST

48 lat od remisu na Wembley. Anglicy przeżyli koniec świata

"Boże, oddam pięć lat życia, żeby tylko tutaj nie było kompromitacji” - prosił przed meczem Jan Tomaszewski. 17 października 1973 roku reprezentacja Polski pod wodzą Kazimierza Górskiego wywalczyła na Wembley remis, ale jakby wygrała. Biało-czerwoni mieli otwartą drogę do mundialu w RFN. Zapraszamy do posłuchania archiwalnej relacji Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Piłka nożna reprezentacja Polski Kazimierz Górski SPORT reprezentacja Anglii Jan Tomaszewski

TYLKO U NAS Znów gramy o "wszystko". Polska ekspertem od takich starć

Bezpośrednie starcie Polski z Albanią (wtorek w Tiranie) w zasadzie zadecyduje o tym, kto zagra w marcowych barażach o mistrzostwa świata. Po naszej stronie z pewnością będzie doświadczenie, bowiem mecze „o wszystko” rozgrywaliśmy niemal w każdych eliminacjach.
Zobacz więcej na temat:  zlatan ibrahimović Kazimierz Deyna Zbigniew Boniek reprezentacja Polski Paulo Sousa Robert Lewandowski Kazimierz Górski euzebiusz smolarek SPORT Katar 2022 Piłka nożna

Legendarny trener patronem Stadionu Narodowego. Premier: Kazimierz Górski dawał Polakom nadzieję w trudnych latach

- Był człowiekiem ogromnej skromności, a zarazem ogromnych ambicji. To bardzo piękne połączenie. Jednocześnie też, chyba ze skromności, nie dodawał, że był człowiekiem urodzonym do zwycięstw - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości nadania stadionowi PGE Narodowemu imienia Kazimierza Górskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo premier Mateusz Morawiecki Kazimierz Górski Piłka nożna Stadion Narodowy

Legenda doceniona. Narodowy będzie miał patrona

10 października podczas Święta Piłki Nożnej, wybitny polski trener piłki nożnej Kazimierz Górski zostanie oficjalnym patronem PGE Narodowego. Osoby, które w tym dniu odwiedzą arenę, będą miały okazję zobaczyć m.in. mecz pokazowy rozegrany przez kadrowiczów Jerzego Engela oraz polskich parlamentarzystów. Na wydarzenie zaprasza PGE Polska Grupa Energetyczna i operator stadionu PGE Narodowy.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Piłka nożna reprezentacja Polski Stadion Narodowy Kazimierz Górski