Polskie Radio
Section05
Kazimierz Górski

Perła w koronie polskich zwycięstw - 50 lat temu Biało-Czerwoni pokonali Anglię

6 czerwca 1973 roku odbył się mecz, który jest perłą w koronie polskich zwycięstw, wygrane przez Polaków spotkanie to jedyny triumf Bało-Czerwonych z Anglikami. I choć to starcie na Wembley, do którego doszło kilka miesięcy później, było tym, które przypieczętowało awans Polski na mistrzostwa świata w RFN (remis na Wembley stał się symboliczny, zwycięski) - to wszystko zaczęło się od meczu w Chorzowie.
Zobacz więcej na temat:  Piłka nożna reprezentacja Polski reprezentacja Anglii SPORT Kazimierz Górski

Gol-widmo, król Lato i zawody - historia naszych inauguracji

Reprezentacja Polski tylko raz w swojej historii wygrała mecz otwarcia podczas piłkarskich mistrzostw świata. Czesław Michniewicz musi zadbać o poprawienie niekorzystnych statystyk, a przede wszystkim uniknąć czwartej kolejnej inauguracyjnej porażki.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Piłka nożna Katar 2022 Czesław Michniewicz reprezentacja Polski reprezentacja Meksyku grzegorz lato Kazimierz Deyna Jan Tomaszewski Zbigniew Boniek Antoni Piechniczek Kazimierz Górski Jerzy Engel Paweł Janas Adam Nawałka Grzegorz Krychowiak

Koniec świata na Wembley. Tomaszewski bał się kompromitacji

"Boże, oddam pięć lat życia, żeby tylko tutaj nie było kompromitacji” - prosił przed meczem Jan Tomaszewski. 17 października 1973 roku reprezentacja Polski pod wodzą Kazimierza Górskiego wywalczyła na Wembley remis, ale jakby wygrała. Biało-Czerwoni mieli otwartą drogę do mundialu w RFN. Zapraszamy do posłuchania archiwalnej relacji Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Piłka nożna Kazimierz Górski SPORT Jan Tomaszewski

Mistrzowie na wyciągnięcie ręki. Jedynka w Muzeum Sportu i Turystyki

Ponad 50 tys. eksponatów, ponad 40 dyscyplin sportowych. Uhonorowano tu szereg wybitnych osobistości polskiego sportu: Janusza Kusocińskiego, Irenę Szewińską, Roberta Korzeniowskiego, Adama Małysza czy Ryszarda Szurkowskiego. Nawiązano także do Igrzysk w starożytnej Grecji. Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. To "Jedyne takie miejsce". 
Zobacz więcej na temat:  muzeum Warszawa Sława Bieńczycka Kazimierz Górski starożytna Grecja igrzyska olimpijskie

"Wieczór z historią". Futbol, Orły Górskiego i kibice

To już ostatni przed wakacyjną przerwą "Wieczór z historią". - Nie jestem zagorzałym fanem futbolu. W młodości kibicowałem Orłom Kazimierza Górskiego, więc trudno mnie dziś zadowolić. Przypomniałem sobie piosenkę, którą napisałem równo dekadę temu. Dedykuję ją wszystkim polskim kibicom za doping rzecz jasna, ale przede wszystkim za fantastyczne oprawy historyczne - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Lech Makowiecki.
Zobacz więcej na temat:  Lech Makowiecki Kazimierz Górski

TYLKO U NAS Pieczątka na Śląskim? Gramy o dziewiąty piłkarski mundial

Od dziewiątego w historii awansu na piłkarski mundial reprezentację Polski dzieli tylko jeden mecz. Na Stadionie Śląskim w Chorzowie, na którym w przeszłości kilkukrotnie pieczętowaliśmy swoją przynależność do światowej elity, musimy pokonać Szwedów. Najbardziej liczymy oczywiście na Roberta Lewandowskiego, ale wspomnienie poprzednich udanych batalii o mistrzostwa świata również powinno wlać w nasze serca nieco optymizmu.
Zobacz więcej na temat:  Katar 2022 reprezentacja Polski mistrzostwa świata SPORT Piłka nożna Robert Lewandowski Kazimierz Górski Kazimierz Deyna

Dekada emocji i wzruszeń. Stadion Narodowy świętuje

Ponad 15 milionów gości oraz tytuł najlepiej zarządzanej i najbardziej rozpoznawalnej areny wielofunkcyjnej w Polsce. PGE Narodowy im. Kazimierza Górskiego w tym roku świętuje swoje 10. urodziny. Jak wskazuje Włodzimierz Dola, prezes Zarządu operatora areny, stadion w czasie tej dekady dał się poznać jako dynamicznie zmieniający się obiekt, który odgrywa szczególną rolę w życiu Polaków.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Piłka nożna Stadion Narodowy Kazimierz Górski PZPN reprezentacja Polski

"Doktór Polskich Orłów". Janusz Garlicki w 85 urodziny

Polscy kibice kojarzą go przede wszystkim jako lekarza olimpijskiego i kadry narodowej w piłce nożnej w latach 1970-1982. W tym czasie reprezentacja Polski zdobyła złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Monachium (1972), srebro w Montrealu (1976), brązowy medal w finałach mistrzostw świata w Niemczech (1974) oraz w Hiszpanii (1982).
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Kazimierz Górski Katarzyna Jankowska – PODCAST