Ciemne chmury nad bezpłatnymi studiami?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 13:30
Państwowe studia za darmo? Tylko pod warunkiem, że odpracujesz ten okres na rzecz państwa. Tak jest od tej jesieni na Węgrzech.
Audio
  • Darmowe studia albo emigracja - czy niedługo polska młodzież stanie przed takim dylematem? (Czwórka/Się mówi)
Czy Polskę stać na to, by absolwenci bezpłatnych studiów wyjeżdżali po uzyskaniu dyplomu do pracy za granicą?
Czy Polskę stać na to, by absolwenci bezpłatnych studiów wyjeżdżali po uzyskaniu dyplomu do pracy za granicą?Foto: Glow Images

Masowy odpływ absolwentów do pracy za granicą skłonił rząd węgierski do wprowadzenia nowych zasad. Od tej jesieni rozpoczynając naukę studenci podpisują kontrakt, w którym zobowiązują się, że w czasie 20 lat po ukończeniu studiów przepracują na Węgrzech tyle czasu, ile studiowali.
Czy takie rozwiązanie przyjęłoby się w Polsce? Mateusz Mrozek z Parlamentu Studentów RP zauważył, że na razie to niemożliwe, bo potrzebna by była zmiana w konstytucji. - Poza tym studia w Polsce obecnie nie mają takiego prestiżu i jakości by za to płacić - stwierdził ostro.
Mateusz Krajewski z Akademii im. Leona Koźmińskiego uważa, że system, w którym studenci uczą się przez kilka lat za darmo, by wykorzystać nabyte umiejętności w pracy za granicą, to patologia. Jego zdaniem Polski nie stać na taki system.
***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadził: Piotr Firan

Goście audycji: Mateusz Mrozek (Parlament Studentów RP), Mateusz Krajewski (samorząd studentów Akademii im. Leona Koźmińskiego)
Data emisji: 11.12.2014
Godzina emisji: 14.00
ac/mm

Czytaj także

Czy z Erasmusa na zagranicznych studiach da się wyżyć?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 15:30
Londyn, ze względu na język angielski i wielokulturowość czy Edynburg, bo tam studenci z Europy mogą liczyć na ekstra pieniądze z uczelni - jaki kraj wybrać na zagraniczne studia i czy stypendium z programu Erasmus + wystarcza na pokrycie kosztów pobytu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Politechnika – przyciąga młodych jak magnes

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 16:55
W tym roku większość maturzystów wybrała kierunki ścisłe i studia na politechnikach. Czy to oznacza, że humaniści definitywnie są w odwrocie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prywatne uczelnie to już nie oazy snobizmu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 17:15
- Szkoły prywatne nie są już instytucjami, które za pieniądze gwarantują lekkie i łatwe zdobycie dyplomu - przekonywał Mateusz Krajewski.
rozwiń zwiń