Pierwsze mieszkanie młodego Polaka? "Ciasne, ale własne"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 09:00
Kupujemy małe mieszkania i urządzamy je, wykorzystując każdy centymetr powierzchni. - Z punktu widzenia architektury, da się wygodnie mieszkać nawet na niewielkiej przestrzeni - przekonuje Grzegorz Mika.
Audio
  • Ważniejsza od szerokości jest wysokość przestrzeni mieszkalnej - wywiad z pisarzem Etgarem Keretem (Czwórka/Się mówi)
  • Dlaczego młodzi Polacy stawiają na własne mieszkania, zamiast wynajmować lokale? - rozmowa z Agnieszką Mieszkowską i Grzegorzem Miką (Czwórka/Się mówi)
Młodzi Polacy decydują się na zakup i urządzanie nawet bardzo małych mieszkań. Liczy się to, by były własne
Młodzi Polacy decydują się na zakup i urządzanie nawet bardzo małych mieszkań. Liczy się to, by były własneFoto: Glow Images/East News

Dom Kereta, czyli instalacja artystyczna w Warszawie, ma ok. metra szerokości. I choć na co dzień nikt tam nie mieszka, lokum urządzono tak, by można było to zrobić: znajduje się w nim biurko, łóżko i prowizoryczna kuchnia. Młodzi Polacy, kupujący mieszkania, mają inne wymagania - chcą, by były one było jak największe. Jak jednak wynika z badań Eurostatu na jedną osobę w naszym kraju przypada 25 m kw powierzchni. Gorzej jest tylko w Rumunii i na Łotwie.

- Nowe mieszkania konstruowane są w taki sposób, by finansowo dostępne były dla każdego. Ale przez to są kompaktowe, podzielone na niewielkie pokoje - przekonywała ekspertka rynku nieruchomości Agnieszka Mieszkowska. A architekt Grzegorz Mika zdradził, jak optymalnie urządzać niewielkie mieszkaniowe przestrzenie, które najczęściej dostępne są w centrach wielkich miast.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Agnieszka Mieszkowska, ekspertka rynku nieruchomości i Grzegorz Mika, architekt

Data emisji: 20.01.2015

Godzina emisji: 14.00

(kd/mc)

Czytaj także

Oszczędzanie czas zacząć! Tylko... jak to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 15:50
– Oszczędzanie się opłaca, bo dzięki temu możemy realizować różne cele – zachęcają goście Czwórki. – Warto zacząć od tych mniejszych, by potem stać nas było na wielkie rzeczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy upadłość konsumencka oznacza bankructwo?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 11:30
Miały gwarantować spokojną przyszłość, tymczasem dziś spędzają sen z powiek tysiącom polskich rodzin. Kredyty we frankach szwajcarskich dla wielu stały się pułapką bez wyjścia. Z myślą o zadłużonych rząd postanowił popracować nad zmianami w ustawie o upadłości konsumenckiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie (nie) dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 16:00
By kupić własne M2 Polacy gotowi są zadłużyć się nawet na 20-30 lat. Czy to konieczne? Dlaczego nie wystarczy wynająć mieszkania, zamiast do emerytury oddawać bankowi sporą część pensji?
rozwiń zwiń