Czy upadłość konsumencka oznacza bankructwo?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 11:30
Miały gwarantować spokojną przyszłość, tymczasem dziś spędzają sen z powiek tysiącom polskich rodzin. Kredyty we frankach szwajcarskich dla wielu stały się pułapką bez wyjścia. Z myślą o zadłużonych rząd postanowił popracować nad zmianami w ustawie o upadłości konsumenckiej.
Audio
  • Nowelizacja ustawy o upadłości konsumenckiej - na czym będzie polegać? (Czwórka/Poranek OnLine)
Czy upadłość konsumencka oznacza bankructwo?
Foto: Glow Images/East News

Mieszkanie na kredyt to nadal najbardziej powszechna forma nabywania nieruchomości. Ci, którzy skorzystali z niej w 2008 roku, kiedy nieruchomości osiągnęły cenowy szczyt, a kurs franka spadł do najniższego poziomu, dziś mogą być w trudnej sytuacji. Kredytobiorcy frankowi mają teraz więcej do spłaty, niż gdy zaciągali kredyt, a zdarza się i tak, że ich zadłużenie może przewyższać wartość mieszkania lub domu.

- Do tej pory dłużnicy pozostawieni byli sami sobie, a jedyną możliwością wyjścia z impasu było ogłoszenie upadłości konsumenckiej, czyli oddanie całego majątku syndykowi na poczet zadłużenia - tłumaczy Tomasz Sadlik ze Stowarzyszenia Obrony Poszkodowanych przez Banki. - Niestety, ta procedura wymaga dużych nakładów finansowych, a istniejące prawo nie gwarantuje realnego oddłużenia.

Z szacunkowych danych wynika, że w Polsce z regularną spłatą rat ma problemy od 2 do 3 mln. osób. Tymczasem w 2011 roku złożono zaledwie 1875 wniosków, z czego tylko 36 osób mogło ogłosić upadłość. Ponieważ dotychczasowa ustawa o upadłości konsumenckiej okazała się fiaskiem, Ministerstwo Finansów postanowiło rozpocząć prace nad jej nowelizacją.

- Dzięki tym zmianom oddłużanie ma się stać wreszcie realna propozycją dla niemogących spłacać swoich zobowiązań - mówi mecenas Piotr Zimmerman. - Możliwe będzie ulżenie losowi osób, które w długi popadły z przyczyn niezawinionych przez siebie. Do tej pory bardzo trudno było przekonać sąd, że zasługuje się na takie postępowanie oddłużeniowe. Po wprowadzeniu nowelizacji ma być o to dużo łatwiej.

W ustawie mają pojawić sie nowe punkty - m. in. ten mówiący o możliwośći porozumienia się z wierzycielami celem zachowania mieszkania.

(kul)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Sprawa kbiz", czyli jak internetowy katalog zamienia się w płatną reklamę

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 14:38
Kilka dni temu setki, a może tysiące firm w całej Polsce dostały niespodziewanie faktury za wpis do bezpłatnego katalogu internetowego kbiz. Bezpłatnego, bo wtedy, gdy firmy się rejestrowały nie było mowy o opłatach. Ale w międzyczasie regulamin się zmienił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Do oszczędzania zmusza Polaków strach"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 15:02
Nie myślimy o przyszłości, skupiamy się na teraźniejszości, a planowanie czegokolwiek nie jest naszą mocną stroną - wynika z VI edycji raportu "Postawy Polaków wobec oszczędzania" Fundacji Kronenberga. - Oszczędzamy wówczas, gdy zaczynamy się bać - mówi Krzysztof Kaczmar z Fundacji Kronenberga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przeżyć święta i nie zbankrutować?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 15:15
Na organizację świąt i kupno prezentów wydamy w tym roku łącznie ponad 26 miliardów złotych - wynika z badania TNS. Statystycznie każdy z nas przeznaczy na ten cel 876 złotych. Co zrobić, żeby nie wyrzucić pieniędzy w błoto?
rozwiń zwiń