Lepszy fach w ręku niż dyplom w szufladzie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 15:20
- Panuje przekonanie, że zawodówki nie uczą i źle wychowują - mówi Izabela Grzegrzółka dyrektor Zespołu Szkół Poligraficznych. - Z mojego doświadczenia wynika, że w tych szkołach dzieje się coraz lepiej.
Audio
  • Na czym polega wyższość zawodówek nad liceami? (Czwórka/Się mówi)
Pójście do zawodówki kiedyś traktowane było jako życiowa porażka, a dziś nastolatkowie coraz częściej sami wybierają właśnie takie szkoły.
Pójście do zawodówki kiedyś traktowane było jako życiowa porażka, a dziś nastolatkowie coraz częściej sami wybierają właśnie takie szkoły.Foto: Glow Images/East News

Dostrzegają to także uczniowie i coraz częściej zamiast w liceum, naukę kontynuują w szkołach zawodowych i technikach. - Jestem na kierunku technik procesów graficznych i uczę się, jak projektować książki oraz strony www - opowiada uczennica Krystyna Bochenek. - To był świadomy wybór, bo wiem, jakie perspektywy zawodowe czekają na mnie po skończeniu szkoły.

W audycji tłumaczyliśmy na czym polega dualny system kształcenia zawodowego, który świetnie sprawdza się w Niemczech oraz w jaki sposób możemy na naszym gruncie wykorzystać doświadczenie sąsiadów z Zachodu.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Izabela Grzegrzółka (dyrektor Zespołu Szkół Poligraficznych w Warszawie), Krystyna Bochenek, Oskar Rykowski (uczniowie), Piotr Sobolewski (koordynator projektu Forum Odpowiedzialnego Biznesu)

Data emisji: 30.04.2015

Godzina emisji: 14.00

kul/mg

Czytaj także

Reputacja w sieci. Jak zbudować życiową markę?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 10:00
Zła reputacja w sieci może zniszczyć życie młodego człowieka w realu. - Pamiętajmy, że publikowane tam treści zostaną z nami na zawsze - alarmują eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe zawody na rynku pracy. "Dziś liczy się kreatywność"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2015 08:30
Fundriser, manager social media, brandsetter - na rynku pojawia się coraz więcej nowych zawodów. Jak odnaleźć się na współczesnym rynku pracy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokolenie na fochu czy młodzi, zdolni, pewni siebie?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 16:30
Dzisiejsi nastolatkowie są wymagający i mniej samodzielni niż młodzi ludzie jeszcze 10 czy 20 lat temu. Za to dużo wcześniej zaczynają planować życie zawodowe.
rozwiń zwiń