Gap year - czy warto mieć rok luzu po maturze?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 17:55
Matura, studia, praca... a może przełamać ten schemat i zrobić sobie przerwę? - To może być dobry czas, by "zatrzymać się" na chwilę i odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania - o przyszłość - mówi coach Michał Pasterski.
Audio
  • O tym, czy warto wziąć dziekankę opowiadają Anna Niemirycz, Wojciech Kielak i Michał Pasterski (Czwórka/Się mówi)
  • Rozmowa z Maćkiem, studentem psychologii, który z Uniwersytetu Łódzkiego przeniósł się na Warszawski, a po drodze "zaliczył" duńskie uczelnie (Czwórka/Się mówi)
Gap year można wykorzystać na podróżowanie po świecie. Taka wyprawa jest świetną okazją do tego, żeby zastanowić się nad swoim dalszym życiem
Gap year można wykorzystać na podróżowanie po świecie. Taka wyprawa jest świetną okazją do tego, żeby zastanowić się nad swoim dalszym życiemFoto: Glow Images/East News

- Gap year to świetna okazja, by spojrzeć na swoje życie z zupełnie innej strony - tłumaczył coach Michał Pasterski i przyznał, że jedyną zasadą, której należy się trzymać jest to, by tego roku nie marnować. - Można wybrać się w podróż dookoła świata, albo praktykować w czterech różnych firmach, by znaleźć to, co się chce rzeczywiście robić - proponował ekspert.

O swoich doświadczeniach opowiadali w Czwórce studenci. - Nauka nie ucieknie, w każdej chwili można studiować, a mając 19 lat ciężko zdecydować, co będzie się chciało robić za 40 - tłumaczyła swoją decyzję o podjęciu rocznego urlopu po maturze Anna Niemirycz, która wykorzystała ten czas na pobyt w Danii.

Goście Czwórki dyskutowali także o tym, na ile decyzja o podjęciu gap year powodowana jest brakiem motywacji i lenistwem oraz czy powrót do trybu nauki po rocznej przerwie nie jest bolesny.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Michał Pasterski (coach), Anna Niemirycz (gap year wzięła po maturze, by pojechać do Danii), Wojciech Kielak (student z Akademii Leona Koźmińskiego, czas dziekanki spędził w Chinach)

Data emisji: 7.05.2015

Godzina emisji: 15.00

kd/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nauczyciele pozwalają uczniom na zbyt wiele? "Powinniśmy być bardziej asertywni"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 09:00
Choć jeszcze przed kilkunastu laty przedstawiciele zawodu nauczyciela budzili szacunek i respekt, a w szkołach panowało przekonanie, że to oni zawsze mają rację, obecnie są gnębieni przez uczniów, nagrywani, a w czasie konfliktów rodzice często stają po stronie swoich dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za chwilę matura! Co jeszcze możesz zrobić, by zdać?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 17:40
Jak w ostatniej chwili przygotować się do jednego z najważniejszych egzaminów w życiu i czy to w ogóle możliwe? O tym we wtorkowym "Się mówi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czemu się rozwodzimy? "Jesteśmy zbyt leniwi, by dbać o miłość"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 16:00
Polacy coraz częściej się rozwodzą, a w rozbitych rodzinach wychowuje się ponad 2 mln dzieci. - Idziemy na łatwiznę, zamiast walczyć o miłość - uważa teolog Łukasz Ofiara.
rozwiń zwiń