AIDS - młodzi uważają, że to ich nie dotyczy!

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 13:45
Młodzi ludzie coraz mniej boją się wirusa HIV. - Uważają, że to oklepany temat, ale mylą im się pojęcia i nie wiedzą, jak mogą się zarazić - alarmują eksperci.
Audio
Z badań wynika, że mimo upływu czasu wciąż niewiele wiemy o AIDS -  co drugi Polak uważa, że tą choroba można zarazić się przez dotyk, tylko 9 procent Polaków przynajmniej raz w życiu zrobiło test na HIV
Z badań wynika, że mimo upływu czasu wciąż niewiele wiemy o AIDS - co drugi Polak uważa, że tą choroba można zarazić się przez dotyk, tylko 9 procent Polaków przynajmniej raz w życiu zrobiło test na HIVFoto: Glow Images/East News

- Niski poziom wiedzy w tym zakresie to nie jest tylko wina młodzieży, ale też kiepskiej edukacji seksualnej w szkołach - uważa Finka Heynemann z Centrum Edukatorów Seksualnych Ponton. - Z naszych badań wynika, że ponad połowa uczniów nigdy nie miała lekcji poświęconej HIV i chorobom przenoszonym drogą płciową.

Alarmujące są także statystyki w przychodniach. - Notujemy coraz więcej zakażeń u osób poniżej 20 roku życia. Czyli u ludzi, którzy urodzili się już w dobie HIV i o wirusie powinni wiedzieć wszystko - mówi Magdalena Ankiersztejn-Bartczak z Fundacji Edukacji Społecznej.

Zaproszeni do studia goście opowiadali o stereotypach dotyczących AIDS i HIV, które funkcjonują w świecie ludzi młodych i odsuwają od nich świadomość, że to także może być ich problem. Tłumaczyli także, jak budować relację z zakażonym partnerem i gdzie szukać pomocy.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Magdalena Ankiersztejn-Bartczak (prezes Fundacji Edukacji Społecznej), Finka Heynemann (Centrum Edukatorów Seksualnych Ponton)

Data emisji: 12.05.2015

Godzina emisji: 14.00

kul/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mądra edukacja seksualna uchroni nasze dzieci

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 15:30
- Mainstreamowe media są bezpieczne; w "Klanie" czy serialu "M jak miłość" nie ma seksu, w "Ranczu" są zaloty. Ale jak poskaczemy po kanałach, to można trafić na twardą pornografię - mówił prof. Maciej Mrozowski, medioznawca. Jak chronić przed takimi treściami najmłodszych i czy to w ogóle jest możliwe?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Temat tabu: seks nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 08:00
Młodzi ludzie wciąż mało wiedzą o seksualności, a efektem braku edukacji nierzadko bywa niechciana ciąża. Wokół seksu narosło mnóstwo stereotypów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dopalacze - śmierć na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 08:00
Statystyki są alarmujące - rośnie liczba zatruć dopalaczami. W tym roku w Polsce z powodu przedawkowania tych środków zmarło już pięć osób.
rozwiń zwiń