Rowerzyści kontra kierowcy - wojna trwa

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 16:00
W Polskich miastach brakuje ścieżek rowerowych, więc cykliści zmuszeni są do jazdy ulicami. A to denerwuje kierowców, którzy przekonują, że właściciele jednośladów często powodują wypadki.
Audio
  • Eksperci o tym, dlaczego w Polsce niełatwo jest jeździć po mieście rowerem (Się mówi/Czwórka)
Rowerzyści w mieście nie mają łatwego życia
Rowerzyści w mieście nie mają łatwego życiaFoto: Glowimages/East News

Obie strony drogowego konfliktu obwiniają się o wiele: rowerzyści narzekają, że kierowcy zajeżdżają im drogę i nie zachowują odstępu przy wyprzedzaniu. Z kolei kierowcy twierdzą, że jednoślady "pojawiają się niewiadomo skąd", a ich właściciele nie przestrzegają przepisów.

- Ale nie chodzi tylko o kulturę jazdy i zachowania kierowców, ale także o złą organizację ruchu dla rowerów. Często inżynier projektujący dany węzeł drogowy daje dówód tego, że sam chyba nie jeździł rowerem po mieście. Przykładem może być ścieżka rowerowa na ulicy Świętokrzyskiej w Warszawie, którą można było zaprojektować lepiej - zauważa instruktor jazdy Tomek Kulik.

W audycji goście dyskutują także o pieszych, którzy spacerują po ścieżkach rowerowych i wyjaśniają, jak prawidłowo oświetlić rower.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Tomek Kulik (Motocyklowa Szkoła Jazdy "Kulikowisko") i Michał Kalida (Masa Krytyczna)

Data emisji: 9.07.2015

Godzina emisji: 14.00

mg/kd

Czytaj także

Kierowcy kontra rowerzyści i piesi

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2015 08:20
Podobno poziom cywilizacyjny danego kraju określa to, jak kierowcy samochodów traktują pozostałych uczestników ruchu. A jak jest w Polsce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrowersje: czy piesi zawsze powinni mieć pierwszeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 15:00
Pojawił się projekt zmiany przepisów, zgodnie z którym kierowcy mieliby obowiązkowo zatrzymywać się przed przejściem, nawet gdy piesi stoją na chodniku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 12:55
Jakich błędów unikać, zostawiając rower, w miejscu, w którym może stać się złodziejskim łupem? O tym w czwartkowej audycji.
rozwiń zwiń