Polskie Radio
Section05
egzamin gimnazjalny

Minister edukacji i nauki: wymagania na egzaminach będą dostosowane do sytuacji wywołanej epidemią

- Najbardziej poszkodowani z powodu przejścia na naukę zdalną są 8-klasiści, maturzyści i uczniowie szkół zawodowych podchodzący do egzaminów - oświadczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział dostosowanie wymagań na egzaminach w tym roku szkolnym, do sytuacji wywołanej epidemią.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szkoła edukacja szkolnictwo wyższe egzaminy maturalne egzamin ósmoklasisty egzamin gimnazjalny Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia społeczeństwo Przemysław Czarnek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Anna Zalewska: egzaminy zgodnie z planem, mimo protestu ZNP

Minister edukacji Anna Zalewska powiedziała, że mimo strajku części nauczycieli egzaminy ósmoklasisty i egzaminy gimnazjalne przebiegły bez zakłóceń. Poinformowała, że tylko pierwszego dnia egzaminu gimnazjalnego trudności wystąpiły w trzech szkołach. Reszta egzaminów odbyła się zgodnie z planem i zgodnie z procedurami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Anna Zalewska egzamin gimnazjalny egzamin ósmoklasisty strajk nauczycieli

Karol Gac: temat euro to kwestia abstrakcyjna

- Temat euro na konwencji w Lublinie, to jednak pewne zaskoczenie. Temat został sprytnie wybrany. To kontra do Koalicji Europejskiej, która jest za wprowadzeniem wspólnej waluty - powiedział w Polskim Radiu 24 Karol Gac z "Do Rzeczy". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli też Mirosław Skowron (Super Express), Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) i Aleksander Majewski (wPolityce.pl)
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 strajk nauczycieli egzamin gimnazjalny Ministerstwo Edukacji Narodowej Anna Zalewska konwencja PiS konwencja PiS w Lublinie Elżbieta Kruk Jarosław Kaczyński

A. Bielan: szef ZNP konsultuje poważne decyzje z G. Schetyną

- Myślę, że wszystkie poważniejsze decyzje szef ZNP Sławomir Broniarz konsultuje z przewodniczącym PO Grzegorzem Schetyną - powiedział w sobotę wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Ocenił, że zbyt niskie płace nauczycieli to efekt rządów PO-PSL.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA strajk nauczycieli strajki nauczyciel szkoła edukacja egzamin gimnazjalny matura Adam Bielan Grzegorz Schetyna Sławomir Broniarz Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kurator: nauczyciel ma obowiązek kierować się dobrem ucznia

– Prawem nauczyciela jest oczywiście podjęcie strajku, jednak prawem ucznia jest przede wszystkim nauka i ukończenie szkoły – powiedziała na antenie Trójki Monika Kończyk, pomorska kurator oświaty. – Każdy musi podjąć decyzję zgodną ze swoim sumieniem – dodała Urszula Woźniak, prezes mazowieckiego ZNP.
Zobacz więcej na temat:  Trójka strajki strajk nauczycieli Związek Nauczycielstwa Polskiego egzamin gimnazjalny

Dyrektor CKE: dokładamy starań, by matury nie były zagrożone

- Dokładamy starań, aby egzamin maturalny nie był zagrożony, natomiast słyszmy informacje o tym, że strajk nauczycieli będzie kontynuowany (...), stąd też niezmiernie ważna rola osób, które zgłaszają się jako wolontariusze do kuratoriów i są gotowe pracować w zespołach nadzorujących. Być może będą oni również potrzebni w trakcie matur - powiedział na antenie PR24 Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  strajk nauczycieli nauczyciel POLSKA edukacja egzamin gimnazjalny egzaminy maturalne matura Polskie Radio 24

Ekspert: nie będzie problemu z egzaminami gimnazjalnymi

- Wszystko wskazuje na to, że nie będzie problemu z przeprowadzeniem wszystkich egzaminów gimnazjalnych. Problemem może być natomiast promocja uczniów - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Kędzierski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. W ten sposób ekspert odniósł się do trwającego strajku nauczycieli. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 strajk nauczycieli egzamin gimnazjalny Ministerstwo Edukacji Narodowej Anna Zalewska

Anna Zalewska: nie wyobrażam sobie, aby uniemożliwiono przystąpienie do matury

- Dyrektor ma obowiązek, żeby przeprowadzić radę klasyfikacyjną, a nauczyciele obowiązek uczestniczenia w niej - podkreśliła w piątek minister edukacji Anna Zalewska. - Myślę, że i związkowcy na ten temat się wypowiadali, mówiąc, że są to granice, których nie wolno przekroczyć - powiedziała minister o groźbie braku klasyfikacji uczniów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA egzamin gimnazjalny strajk nauczycieli

Kurator oświaty w Lublinie: egzaminy przebiegają spokojnie

- Tak samo jak wczoraj egzaminy gimnazjalne w województwie lubelskim przebiegają spokojnie. Czuje się jednak urażona wypowiedziami Sławomira Broniarza, że sporządzamy listy strajkujących nauczycieli. Jeśli prezes ZNP nie wycofa się z tego, to wystąpię na drogę sądową - powiedziała w Polskim Radiu 24 Teresa Misiuk, kurator oświaty w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szkoła gimnazjum egzamin gimnazjalny edukacja strajk nauczycieli nauczyciel Ministerstwo Edukacji Narodowej Antoni Trzmiel

Drugi dzień egzaminu gimnazjalnego. Komisja nie ma sygnałów o problemach

Dla ponad 350 tys. uczniów III klas gimnazjalnych z 7,3 tys. szkół w kraju po godzinie 9 rozpoczął się egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej - druga część obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego. Jak poinformował dyrektor CKE Marcin Smolik, do komisji nie dotarły sygnały o nieprawidłowościach mogących wpłynąć na przebieg egzaminu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA strajk nauczycieli Związek Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz egzamin gimnazjalny

Artur Soboń: nauczyciele nie poddali się presji

- Szczerze podziwiam nauczycieli, którzy zajęli się dziećmi i nie poddali się presji tego, że zostaną nazwani łamistrajkami. Oni powinni być przykładem dla wszystkich. Chciałbym, żeby akcja protestacyjna została zawieszona na czas rozmów, żeby rozmowy zakończyły się satysfakcją również dla tej strony, która dzisiaj protestuje – powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  strajk nauczycieli POLSKA polityka egzamin gimnazjalny