Obsesja odchudzania. "Szczupła sylwetka wcale nie naprawi twojego życia"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 07:50
Dlaczego mimo szczupłej sylwetki kobiety wciąż się odchudzają? - Dla innych kobiet i w nadziei, że ich życie stanie się lepsze - przekonuje psycholog Małgorzata Ohme.
Audio
  • Jak wiele Polki są gotowe poświęcić dla figury modelki i po co właściwie kobiety wciąż się odchudzają? - rozmowa z Małgorzatą Ohme (Czwórka/Audycja nr 1)
Jak odchudzać się skutecznie i zdrowo? Restrykcyjne diety prowadzą donikąd
Jak odchudzać się skutecznie i zdrowo? Restrykcyjne diety prowadzą donikądFoto: Glow Images/East News

Okazuje się, że kobiety wcale nie odchudzają się ani dla siebie, ani dla mężczyzn, na których im zależy. - Robimy to tak naprawdę dla innych kobiet - diagnozuje psycholog z warszawskiej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. - Bo poziom rywalizacji w różnych aspektach życia jest wśród pań bardzo silny. - Odchudzamy się także, bo kanony piękna, szczególnie w stosunku do kobiet, są bardzo restrykcyjne. Dlatego nawet panie, które uważane są przez mężczyzn za szczupłe, w swoich własnych oczach wcale nie mają dobrej figury.

Tymczasem wieczne odchudzanie się to idealny przepis na nieszczęśliwe życie. Zamiast bowiem pławić się w swojej doskonałości, kobiety - mające szczupłą figurę - najczęściej zamęczają się kolejnymi, nic nie wnoszącymi dietami. Przyczyny? M.in. nieszczęśliwe dzieciństwo. - Psycholog Katarzyna Miller powiedziała mi kiedyś, że sekretem bycia szczęśliwym, będąc w rozmiarze XXL, jest posiadanie choć jednej kochającej nas bezwarunkowo osoby, kogoś, kto niezależnie od tego, co się dzieje, mówi ci, że jesteś dobry - mówi Ohme.

Czytaj także Katarzyna Miller: Szukasz szczęścia? Doceń codzienność <<<

Jednak najczęściej kobiety puszyste, nawet chcąc się odchudzać, często nie mogą wyjść poza ramy tzw. samoutrudniania. - Nasza otyłość bywa - według nas - przyczyną życiowych niepowodzeń - tłumaczy gość "Audycji nr 1". - Myślimy: "to, że jestem otyła, zwalnia mnie z odpowiedzialności za inne obszary życia". Potem jednak, gdy już schudniemy, okazuje się, że wciąż nie potrafimy sobie radzić, bo przecież dalej nie znamy angielskiego, by znaleść lepszą pracę i dalej nie ma obok nas żadnego mężczyzny.

O tym, po jakie środki sięgają kobiety, by mieścić się we współczesnym kanonie piękna, oraz jak na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zmieniło się nasze podejście do diet i życia z rozmiarem XXL opowiadała w Czwórce psycholog Małgorzata Ohme. Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z gościem "Audycji nr 1".

(kd, ac)

Czytaj także

Lepiej z Jackiem i Plackiem, czy solo? Życie z rodzeństwem

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 11:30
Czy jedynacy są większymi egoistami, a najstarsze rodzeństwo nabiera w dzieciństwie cech przywódczych? Psycholog dziecięcy Maja Orszymor opowiadała w "Audycji nr 1", jak wychowanie z braćmi czy siostrami kształtuje naszą osobowość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Rozenek: kluczem do szczęścia jest równowaga

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 18:00
Aktora Jacka Rozenka kojarzymy przede wszystkim z wielu ról filmowych i telewizyjnych. To jednak tylko wycinek jego dorobku zawodowego. Na co dzień bowiem rodowity, 45-letni warszawiak doskonale radzi sobie jako mówca motywacyjny i coach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czarowanie słowem, czyli sposób na skuteczny podryw

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 11:30
"Ej mała! Bardzo bolało, kiedy spadłaś z nieba?". Mówiąc tak do dziewczyny, która ci się podoba możesz być pewien jednego - nim się obejrzysz, odleci skąd przybyła. O najlepszych i najgorszych tekstach rzucanych podczas podrywu rozmawialiśmy w "Audycji nr 1".
rozwiń zwiń