A ty ile poświęcisz, by przestać być sobą?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 17:00
18-letni Karol z Kalisza pociął sobie twarz, by upodobnić się do Popka z Gangu Albanii. - Zmienianie się na siłę to droga donikąd, taka sława szybko przemija - mówi artysta Robert Kuta.
Audio
  • Upodabnianie się do idola - rozmowa z Robertem Kutą (Się mówi/Czwórka)
Co pcha dzieciaki do samookaleczania się? Czy to marzenia o tym, by stać się kimś innym, gwiazdą?
Co pcha dzieciaki do samookaleczania się? Czy to marzenia o tym, by stać się kimś innym, gwiazdą? Foto: Glowimages/East News

Celebrity worship syndrome to określenie obsesji na punkcie znanej osoby. Czy dlatego na ulicach pojawiają się współczesne Barbie, nowi Kenowie, kolejne Kim Kardashian - dzieciaki, które upodabniają się do swoich idoli z kinowych ekranów i estrady?

- To wynika z potrzeby zbliżenia się do człowieka, który jest dla nas autorytetem, a który jest niedostępny. Do zmian fizycznych dochodzi sposób mówienia, poruszania się - tłumaczył Kuta i argumentował, dlaczego taka postawa, choć bywa skutecznym sposobem na zdobycie sławy, na dłuższą metę jest po prostu ośmieszaniem się. - Ci ludzie tracą nad swoimi zmianami kontrolę, operacje stają się ich nałogiem.

Lepiej kreaować własny styl niż powielać czyjś - przekonuje Robert Kuta

Poczynając od operacji plastycznych, po okaleczenie się - ile są w stanie zrobić nastolatki, żeby choć na chwilę upodobnić się do kogoś znanego? O tym opowiadał Robert Kuta. W audycji tłumaczyliśmy także, czym jest tzw. "kult bohatera" i jak zaszczepić w młodych ludziach tyle poczucia własnej wartości, by nie musieli uciekać się do tak drastycznych zmian.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Robert Kuta (artysta, projektant)

Data emisji: 21.07.2015

Godzina emisji: 14.00

kd/jp

Czytaj także

Przykazania lenia. Jak pracować, by się nie napracować?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2015 13:51
Lenistwo przydaje się czasem każdemu - taką śmiałą tezę postawił w Czwórce Filip Chajzer i postanowił sprawdzić, jak pracować, by "zarobić, a się nie narobić".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacyjna miłość. Czy internet wystarczy, by odnaleźć się po latach?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 19:16
W "Efekcie: WOW" pomagaliśmy wam odnaleźć wasze wakacyjne miłości. Czy udało się nam ponownie połączyć dwa serca?
rozwiń zwiń