Ladakh. Miejsce, w którym będziesz mile widziany

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 17:27
W zachodniej części Himalajów, po indyjskiej stronie gór leży tzw. Mały Tybet. Choć dotarcie tam nie jest proste, zdaniem podróżnika Tomasza Tułaka, warto podjąć wyzwanie.
Audio
  • Ladakijski ceremoniał zaślubin - opowiada podróżniczka Felicja Bilska (Się mówi/Czwórka)
  • O tym, dlaczego warto wybrać się do Małego Tybetu, opowiada Tomasz Tułak (Się mówi/Czwórka)
Mężczyzna w tradycyjnym stroju w miejscowości Kalachakra
Mężczyzna w tradycyjnym stroju w miejscowości KalachakraFoto: Christopher Michel [CC BY 2.0]/Wikimedia

Ladakh to, jak przyznaje Tułak, niewyczerpane możliwości dla miłośników górskich wędrówek. - Czekają tam trasy o różnym stopniu trudności i różnej długości. Można wędrować dwa dni albo długie miesiące - mówił podróżnik i przyznał, że w Ludakhu każdy zakątek budzi zachwyt, a mieszkańcy są skromni, pełni pokory i ciepła.

Obszar ten znajduje się jednak na wysokości ponad 3 tysięcy metrów, dlatego wybierając się tam, należy przygotować się na typowe objawy niedotlenienia - ciężki, urywany oddech i zmęczenie. - Pierwsze dni dobrze jest więc spędzić w spokoju, a dopiero potem ruszać w góry - mówił gość Czwórki.

Podróżnik tłumaczył, w które górskie zakątki szczególnie warto się wybrać, i zdradził, kiedy najlepiej to zrobić. Opowiedział także, których specjałów tybetańskiej kuchni koniecznie trzeba spróbować.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Tomasz Tułak (podróżnik z Omtramping.pl)

Data emisji: 7.09.2015

Godzina emisji: 15.00

kd/mm

Czytaj także

Wyprawa przez Rosję. "Moskwa i reszta kraju to dwa różne światy"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 17:28
To była spontaniczna wyprawa. Chcieli zobaczyć Bajkał, więc zebrali grupę znajomych i… złapali stopa do Rosji. Podróżowali przez niemal pół roku, a dziś, po powrocie, planują już kolejne wyprawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nysą dookoła Azji - szczyt Malubiting, Indie i Syberia

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 08:00
Lucek to 21-letnia Nyska, którą ekipa młodych podróżników pojechała w 10-miesięczna podróż. Czy wszyscy wrócili cali i zdrowi?
rozwiń zwiń