Polskie Radio
Section05
Nysa

"W historii Gór Stołowych woda odegrała dużą rolę" [RELACJA]

- W drodze pod Błędne Skały zatrzymaliśmy się w miejscu, gdzie płynący potok wyrzeźbił bardzo głęboką dolinę. To jest dowód na to, jak ważna dla Gór Stołowych jest woda. Ona wpływa na całą rzeźbę tego terenu - mówił w audycji "Dwójka na miejscu" Tomasz Mazur z Parku Narodowego Gór Stołowych.
Zobacz więcej na temat:  Góry Stołowe Nysa Kłodzko opolskie dolnośląskie rzeka podróże podróże po Polsce Odra Monika Zając Paweł Siwek Dwójka KULTURA

MFiPR: blisko pół mld złotych z Funduszy Europejskich na śródlądowe szlaki wodne

Dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko pozwoli na zmodernizowanie śluz, sterowni, awanportów i innych obiektów hydrotechnicznych na Odrze w województwie opolskim - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Inwestycje te zwiększą dostępność transportowa oraz poprawią usługi związane z przewozem pasażerów i towarów na Odrze.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej fundusze unijne fundusze europejskie Odra infrastruktura transport Nysa

Prezydent: przeznaczymy niemal 3 mld zł rocznie na wzmocnienie ochrony zdrowia w Polsce

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział przeznaczenie dodatkowych funduszy na ochronę zdrowia. Rocznie ma to być blisko 3 miliardy złotych - obecnie z przeznaczeniem na walkę z koronawirusem, ale docelowo na wzmocnienie ochrony zdrowia dzieci, na szczególnie trudne przypadki i onkologię.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda wybory prezydenckie 2020 służba zdrowia koronawirus onkologia Nysa prezydent społeczeństwo

Nysa – jeden z najlepszych samochodów PRL-u

Mówiono o niej czule – Nyska... choć nie każdemu było do śmiechu wsiadając do niej. Powód był oczywisty, gdyż Nysa stała się najpowszechniejszym samochodem na wyposażeniu MO (Milicja Obywatelska) pod koniec lat 60-tych i przez cały okres 70-tych. To nią właśnie dowożono milicjantów na jakieś rozróby, do krewkich kibiców, czy dla rozpędzenia drobnych manifestacji. To nimi zabierano na komendy (dawna nazwa komisariatów) niepokornych ludzi – czasami tylko "ot tak" i by nauczyć ich pokory.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA samochody PRL Nysa motoryzacja

Trwa V Zjazd Dużych Rodzin

- Wypad siedmioosobowej rodziny na porządne lody to zaskakujący koszt. Nie twierdzę, że każda lodziarnia powinna honorować Kartę Dużej Rodziny. Uważam jednak, że Kartę Dużej Rodzinny powinny honorować instytucje kultury takie jak muzea, teatry czy filharmonie – powiedziała w  Polskim Radiu 24 Monika Chilewicz, matka pięciorga dzieci, anglistka, która prowadzi księgarnię dla najmłodszych. W Nysie trwa V Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin.
Zobacz więcej na temat:  Karta dużej rodziny dzieci Nysa

"Rodziny wielodzietne zmagają z negatywnymi stereotypami"

W Nysie trwa Zjazd Dużych Rodzin, które co roku spotykają się, aby debatować o swoich problemach, ale przede wszystkim policzyć się i posłuchać o nowych pomysłach i inicjatywach, których w tym środowisku nie brakuje. Duże rodziny, oprócz życiowych problemów, z którymi się borykają, walczą także z ciągle negatywnymi stereotypami, z jakimi stykają się w życiu. O problemach dużych rodzin mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Januszewicz ze Stowarzyszenia Dużych Rodzin 3Plus.
Zobacz więcej na temat:  rodzina dzieci Nysa