Transplantologia. Jak dzielić się swoim życiem?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 17:20
- Chcemy dobrze, ale mało wiemy - tak poziom naszej wiedzy o transplantacji ocenia prof. Roman Danielewicz. - Jest trochę niedociągnięć, ale idziemy w dobrą stronę.
Audio
  • Co powinieneś wiedzieć, żeby zostać świadomym dawcą narządów? (Się mówi/Czwórka)
W programie pytaliśmy także słuchaczy Czwórki, czy życzą sobie, by ich organy służyły po ich śmierci kolejnym ludziom. Jak się okazuje młodzi ludzie mają na ten temat podobne zdanie
W programie pytaliśmy także słuchaczy Czwórki, czy życzą sobie, by ich organy służyły po ich śmierci kolejnym ludziom. Jak się okazuje młodzi ludzie mają na ten temat podobne zdanieFoto: Glow Images/East News

Najwięcej wątpliwości rodzi się w związku z formalnościami: jak powinna wyglądać deklaracja zgody na pobranie narządów? gdzie powinno się ją deponować?. Wiele emocji budzi też "śmierć mózgu", ale z roku na rok przybywa tych, którzy bez wahania podzieliliby się swoim życiem.

- Z najnowszych badań wynika, że 55 proc. ankietowanych Polaków wyraziłoby zgodę na pobranie po śmierci narządów i tkanek - mówią autorki kampanii "Zgoda na życie". - Zaskakujące jednak jest to, że 80 proc. z nas nigdy nie rozmawiało ze swoimi bliskimi na ten temat.

Tymczasem przekazanie swojej decyzji rodzinie jest kluczowe dla późniejszego ratowania życia. W audycji tłumaczymy, jak zrobić to zgodnie z prawem i sprawdzamy, jak wyglądają kwestie transplantacji w różnych systemach religijnych.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: prof. Roman Danielewicz (dyrektor Poltransplantu), Maria Zakrzewska i Anna Iżyńska (autorki kampanii "Zgoda na życie")

Data emisji: 18.11.2015

Godzina emisji: 14.00

kul/jp

Czytaj także

Jak się rozstać w dobie mediów społecznościowych?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 17:35
Kiedyś po rozstaniu wystarczyło wyrzucić wspólne zdjęcia, schować prezenty od byłego partnera i wykasować jego numer, by szybko pozbyć się bolesnych wspomnień. Dziś nie jest to już takie proste.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Miller. Jak skutecznie zniszczyć swój związek?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 09:39
- Kryzysy w związkach są niezbędne, nie ma możliwości, żeby ich nie było - przekonywała w rozmowie z Czwórką Katarzyna Miller, autorka książki "Kup Kochance męża kwiaty".
rozwiń zwiń