Polskie Radio
Section05
rozwód

PR24 Alienacja rodzicielska. Przemysław Koziński o pomocy rodzinom w kryzysie

Alienacja rodzicielska to zjawisko, które może mieć poważne konsekwencje dla dzieci i rodziców. Jest to proces, w którym jeden z rodziców wycofuje się z relacji z dzieckiem, uniemożliwiając mu kontakt z drugim rodzicem. Gościem Polskiego Radia 24 był Przemysław Koziński, prawnik, mediator, specjalista ds. przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  problemy społeczne demografia POLSKA społeczeństwo rodzina rozwód

Sprawy prawne a emigracja i powroty do kraju

Niezałatwione sprawy prawne w Polsce bywają powodem zarówno wyjazdu za granicę jak również braku decyzji o powrocie. Często stają się przyczyną nieplanowanego powrotu, jeśli nawet nie na stałe do kraju, to chociażby do życia pozostawionego za sobą w ojczyźnie. Takich spraw dotyczących spadków, rozwodów, wyroków karnych mamy blisko 90 procent – mówi Jacek Harasimowicz, radca prawny z kancelarii Prawa Polonii.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia Polonia w USA prawo prawo spadkowe radca prawny alimenty rozwód Małgorzata Frydrych

By znaleźć motywację do pracy nad związkiem. Reportaż "Warto powalczyć" [POSŁUCHAJ]

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce z roku na rok rośnie liczba rozwodów. Obecnie rozpada się niemal co czwarte małżeństwo, coraz większą część z nich stanowią związki z krótkim stażem (poniżej pięciu lat). Zapraszamy do wysłuchania reportażu Jakuba Tarki pt. "Warto zawalczyć". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż rozwód małżeństwo reportaż w Jedynce społeczeństwo pr poleca psychoterapia

Kiedy rodzice się rozwodzą. Jak zadbać o dobro dziecka?

Rozwód jest bardzo trudną decyzją, która zostawia ślady w życiu i psychice uczestniczących w nim osób: obojga małżonków, ale także dziecka. Co zrobić, aby ochronić dziecko przed rozwodową traumą? Jak się rozwieść, by zostawiło to w jego psychice najmniejsze ślady? M.in. o tym Anna Popek rozmawia w "Leniwym przedpołudniu" ze swoim gościem.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dziecko rozwód adwokat rodzice Trójka Anna Popek

Alienacja rodzicielska. Jak przestać żyć pod dyktando...

Rozwód jest sytuacją trudną, ale jeszcze trudniejsze może być to, co wydarzy się później. Osoby rozwiedzione często zakładają rodziny i muszą odnaleźć się w całkowicie nowej sytuacji. Byli partnerzy bądź partnerki mogą utrudniać kontakt z dzieckiem. W sytuacji alienacji rodzicielskiej pojawia się bezsilność. Jest to nie tylko utrata kontaktu z dzieckiem, ale też wpływ na całe życie. Niewiele osób wie, że alternatywą dla wieloletnich walk w sądzie jest umowa z mediatorem – ugoda mediacyjna. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rozwód małżeństwo psychologia mediacje

Książka, jajka, pożar i podatki. Najgorszy rok Elżbiety II w serialu "The Crown"

Przez cały rok 1992 hucznie obchodzono rubinowy jubileusz Elżbiety II, ale z każdym miesiącem królowa miała coraz mniej powodów do radosnego świętowania. Doświadczyła tak wielu przykrości, że publicznie nazwała tamten rok "okropnym" - "annus horribilis". Ten niemiły czas przypomina piąty sezon "The Crown".
Zobacz więcej na temat:  The Crown Elżbieta II Karol III Diana Spencer HISTORIA Wielka Brytania 1992 rozwód media jubileusz netflix

POLSKIE RADIO 24 "Z prawem jej do twarzy". Katarzyna Kraus o swojej książce dla kobiet

- Tytuł książki jest taki sam jak nazwa mojego profilu, który prowadzę w mediach społecznościowych, a konkretniej na Instagramie. Książka jest skierowana do kobiet, jednakże kwestie prawne są związane nie tylko z kobietami, ale również i z mężczyznami - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 prawniczka i autorka książki "Z prawem jej do twarzy" Katarzyna Kraus.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Popek prawo małżeństwo mężczyzna dziecko rozwód alimenty alimenty dla rodziców rodzina kobieta