Złoty pociąg. Jak znaleźć skarb na terenie Polski?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 19:27
- W każdym z nas drzemie gen odkrywcy, dlatego wciąż szukamy w Polsce tajemnic i skarbów - mówi Joanna Lamparska, autorka książki "Złoty pociąg. Krótka historia szaleństwa".
Audio
  • Skarby na terenie Polski. Gdzie jeszcze powinniśmy ich szukać? (Się mówi/Czwórka)
Co stało się z kosztownościami przewożonymi tzw. złotym pociągiem?
Co stało się z kosztownościami przewożonymi tzw. złotym pociągiem?Foto: Pixabay.com/Public domain

Naszą wyobraźnię rozpalają doniesienia o ukrytych skarbach, m.in. złotym pociągu. Według legendy skład ten wyjechał z Wrocławia w kwietniu 1945 roku. Pociąg miał zmierzać w kierunku Wałbrzycha i ok 8 km przed tym miastem zniknął. Od tamtej pory jest poszukiwany. - W rzeczywistości w tym czasie pociąg, wiozący depozyty 800 tys. Żydów wyjechał z Budapesztu i zmierzał w kierunku Berlina. W wagonach znajdowały się skrzynie z biżuterią, obrazy, rzeźby, meble i dywany. Po drodze został on przejęty przez wojska amerykańskie, a sprawa została ujawniona dopiero w czasach prezydentury Billa Clintona - opowiadała Joanna Lamparska autorka książki "Złoty pociąg. Krótka historia szaleństwa".

Przyznała jednak, że w Polsce wciąż szuka się skarbów, nawet tych, które nigdy nie istniały. - Opowieści o tym, że Niemcy w czasie wojny chowali różne rzeczy w trumnach podczas pogrzebów, działają na wyobraźnię - mówiła badaczka. W programie opowiadała m.in. o skarbach ukrytych - i nieodnalezionych do dziś - na terenie Dolnego Śląska.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Joanna Lamparska (autorka książki "Złoty pociąg. Krótka historia szaleństwa").

Data emisji: 18.01.2016

Godzina emisji: 15.00

kd/asz

Czytaj także

Nie bądź "słupem". Jak nie zostać bandytą?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 08:30
Każdy z nas może stać się - nawet nieświadomie - elementem działalności przestępczej, co ma nam uświadomić kampania Ministerstwa Finansów pod hasłem "Nie daj się zrobić w słupa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz zwiedzać świat? Nie potrzebujesz pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 12:00
Nocleg "na dziko", autostop, couchsurfing czy może planowanie z dużym wyprzedzeniem, albo "last minute"? Jak podróżować, by było jak najtaniej?
rozwiń zwiń