Ucz empatii, nie pozwalaj na hejt

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 16:00
Wyzwiska, wyśmiewanie, ordynarne zaczepki - popularne są szczególnie w gimnazjach. Jak walczyć z mową nienawiści? Podpowiadali eksperci.
Audio
  • Przedstawiciele kampanii "Przestaw się na zdrowe myślenie" opowiadaj o założeniach kampanii i walce z mową nienawiści (Się mówi/Czwórka)
Przemoc w szkole (zdjęcie ilustracyjne)
Przemoc w szkole (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Depositphotos

- Słowna stygmatyzacja mocno wpływa zwłaszcza na młodego człowieka, gdzie osobowość, tożsamość dopiero się kształtują. Taka osoba stoi przed wyborami życiowymi, a hejt wpływa na jej samoocenę - mówi Katarzyna Przerwa-Zydorowicz, psycholog.

Słowna nienawiść kierowana jest też w stronę ludzi, którzy na co dzień zmagają się z chorobami lub zaburzeniami psychicznymi, z niepełnosprawnością intelektualną. Na brak empatii i codziennego uśmiechu zwraca uwagę Marcin Majchrzak, przedstawiciel kampanii "Przestaw się na zdrowe myślenie".

Eksperci w studiu Czwórki wyjaśniają, na czym polega kampania i do kogo jest skierowana. Podpowiadają też, jak uczyć kultury obcowania z ludźmi, której dziś tak często nam brakuje.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Justyna Tylczyńska

Goście: Marcin Majchrzak (przedstawiciel kampanii "Przestaw się na zdrowe myślenie"), Katarzyna Przerwa-Zydorowicz (psycholog i konsultant kampanii)

Data emisji: 25.01.2016

Godzina emisji: 14.00

pj/mc

Czytaj także

Sztuka kaligrafii. Czy odejdzie w zapomnienie?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 17:05
Od dwóch lat w USA uczniowie uczą się nie tylko pisania ręcznego, lecz także używania klawiatury. Finowie poszli o krok dalej - od przyszłego roku w ogóle nie będą uczyć dzieci kaligrafii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Co masz zadane?"- jak szkoły aranżują czas "wolny"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2015 16:21
Czwórkowi goście wyobrażają sobie świat bez pracy domowej. Nie są to już uczennice, a poważne ekspertki w swojej dziedzinie.
rozwiń zwiń