Polskie Radio
Section05
przemoc

Ustawa antyprzemocowa. "Skuteczna ochrona ofiar i natychmiastowe działania"

Od 30 listopada 2020 r. obowiązuje tzw. ustawa antyprzemocowa, która daje natychmiastową ochronę w przypadku, kiedy dochodzi do aktów przemocy. - To jest narzędzie, które pozwala bronić się przed przemocą od razu, czyli policja w czasie interwencji, bądź na wniosek osoby poszkodowanej, może wydać nakaz opuszczenia mieszkania przez oprawcę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Agnieszka Nogal z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  przemoc Ministerstwo Sprawiedliwości społeczeństwo policja Daniel Wydrych prawo ustawa

Ustawa antyprzemocowa. Policjant może wydać zakaz zbliżania się do ofiary

Ustawa antyprzemocowa, która weszła w życie 30 listopada, znacząco usprawniła postępowanie wobec sprawców przemocy w rodzinie. - Do tej pory sąd mógł wydać nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się, ale odbywało się to tylko na wniosek ofiary. Teraz policjant sam wydaje zakaz zbliżania się - mówi prof. Agnieszka Nogal.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo rodzina dziecko przemoc Ministerstwo Sprawiedliwości prawo Daniel Wydrych

NASZ WYWIAD Ks. Waldemar Cisło: w miejsce religii wchodzi wojujący ateizm

- Od samego początku, tak jak św. Rodzina szukała schronienia, musiała chronić to małe boskie życie ucieczką do Egiptu, tak w los chrześcijan w wielu miejscach na świecie jest wpisany los uchodźcy i los wygnańca - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Polskiej Sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Zaznacza, że prześladowania chrześcijan widać także w Europie.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo przemoc aktualności katolickie wiara Kościół ŚWIAT ateizm agresja Przemysław Goławski

Będzie większa ochrona prawna dla małoletnich ofiar przemocy. Sejm uchwalił ustawę rządową

Sejm niemal jednogłośnie uchwalił w środę rządową ustawę, która wzmacnia ochronę prawną pokrzywdzonych dzieci w postępowaniach karnych. Chodzi m.in. o domniemanie małoletności w sytuacji, gdy nie da się ustalić wieku pokrzywdzonego. Za ustawą opowiedziało się 446 posłów, sześciu wstrzymało się od głosu, nikt nie zagłosował przeciwko.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dzieci przemoc społeczeństwo Sejm Marcin Warchoł

Ustawa antyprzemocowa. "Policjant ma prawo usunąć sprawcę przemocy z mieszkania"

30 listopada 2020 r. weszły w życie przepisy ustawy antyprzemocowej. Pozwalają one na izolację sprawcy przemocy domowej od ofiar w chwili interwencji policji. - Potrzebne były rozwiązania, które przerywają daną sytuację natychmiast - mówi w "Czterech porach roku" prof. Agnieszka Nogal z UW. 
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro społeczeństwo przemoc kobieta Daniel Wydrych

"Na takie rozwiązania czekano przez wiele lat". Wiceminister sprawiedliwości o ustawie antyprzemocowej

- Najważniejszym rozwiązaniem ustawy antyprzemocowej jest natychmiastowy nakaz policyjny. Wcześniej ofiara musiała czekać na rozstrzygnięcie sądu - jak wynika z wyliczeń - średnio 142 dni. Nowe przepisy w tej kwestii były oczekiwane przez wiele lat - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Sprawiedliwości przemoc policja społeczeństwo