Polskie Radio
Section05
przemoc

Rosjanie stosują tortury wobec dzieci? "Odnotowaliśmy 75 takich przypadków"

Przedstawicielka Prokuratury Generalnej Ukrainy Julia Usenko przekazała, że od lutego 2022 roku, czyli początku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji, odnotowano 75 przypadków stosowania tortur przez najeźdźców wobec ukraińskich dzieci, przy czym aż 69 spośród nich dotyczy wydarzeń we wsi Jahidne w obwodzie czernihowskim, gdzie Rosjanie przetrzymywali lokalnych mieszkańców w piwnicy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wiadomości Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 dziecko dzieci dzieciństwo prokuratura represje reżim Rosja Władimir Putin zbrodnie wojenne przemoc Europa

Większa ochrona dzieci przed przemocą. Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu rodzinnego

Kancelaria Prezydenta w piątek poinformowała, ze Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która ma wzmocnić ochronę dzieci przed przemocą. Nowela przewiduje m.in. obowiązek analiz najpoważniejszych przypadków przemocy i wdrożenie standardów ochrony dzieci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dzieci Andrzej Duda rodzina prawo ustawa rodzice rodzicielstwo policja policja polska przemoc

Strzały przed siedzibą TV Republika. Zaatakowano pracownicę stacji

W poniedziałek wczesnym popołudniem ostrzelano pracownicę TV Republika. Kobiecie nic się nie stało, służby już pracują nad sprawą - przekazał redaktor naczelny stacji Tomasz Sakiewicz. - Z naszych wstępnych ustaleń wynika, że od rana w poniedziałek ktoś celował do osób wychodzących z siedziby stacji - relacjonował.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo policja policja polska TV Republika Tomasz Sakiewicz Warszawa Mazowsze przemoc przestępczość media dziennikarze dziennikarstwo

Protesty w Indiach po ujawnieniu zbiorowego gwałtu. "Nasz kraj został okryty hańbą"

Nagranie wideo - przedstawiające dwie kobiety, które zostały napadnięte i zgwałcone w Manipur w Indiach, gdzie od maja trwają zamieszki na tle etnicznym - wywołało powszechne oburzenie - poinformowała stacja BBC. Do zdarzenia odniósł się premier Narendra Modi, który powiedział, że "Indie zostały okryte hańbą".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Indie przestępczość zamieszki kobieta policja przemoc

Rośnie agresja wobec chrześcijan w Ziemi Świętej. Zaatakowano klasztor sióstr elżbietanek

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie protestuje przeciwko rosnącej agresji wobec chrześcijan w Ziemi Świętej. Klasztor sióstr elżbietanek, który często staje się domem dla pielgrzymów przybywających do Jerozolimy, został niedawno zaatakowany przez agresywnych sprawców.
Zobacz więcej na temat:  Jerozolima chrześcijaństwo Jezus Chrystus Kościół katolicki przemoc atak ŚWIAT Bliski Wschód Izrael

Kara śmierci nie odstrasza gwałcicieli. W Bangladeszu wciąż jest przyzwolenie na przemoc seksualną

Od kilku dni w mediach wrze po informacji o brutalnym morderstwie 27-letniej Anastazji w Grecji. W czwartek główny podejrzany, 32-latek z Bangladeszu, usłyszał zarzut zabójstwa Polki. W ojczyźnie mężczyzny regularnie dochodzi do przestępstw na tle seksualnym, a sprawcy - mimo alarmów ze strony obywateli i organizacji - nie są karani.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Bangladesz przemoc

Francja: napaść na babcię z wnuczką w biały dzień. Były burmistrz apeluje o surowość sądów w sprawach karnych

We francuskim Bordeaux doszło do brutalnego ataku na 73-letnią kobietę i jej wnuczkę, celem był rabunek. Nagranie obiegło media społecznościowe. Na filmie widać, jak czarnoskóry mężczyzna siłą dostaje się do budynku i w biały dzień wyciąga seniorkę i dziecko, rzucając obie na chodnik. Lokalne media podają, że napastnik jest już w rękach policji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja przemoc prawo przestępczość społeczeństwo