Polskie Radio
Section05

przemoc

Zmiana pokoleniowa na RODosach. Audycja Anny Kowalczyk

Dlaczego coraz więcej młodych ludzi chce uprawiać grządki, pielęgnować drzewa owocowe i spędzać weekendy w altanie?  Jak ta zmiana wpływa na rodzinne ogrody działkowe, popularne RODy, które od dekad były kojarzone przede wszystkim ze starszymi pokoleniami? Jak zmieniają się obyczaje, estetyka i styl życia działkowców i działkowczyń w Polsce oraz jak wygląda przekazywanie ogródków kolejnym generacjom, w dobie rosnących cen i rywalizacji z deweloperami o prawa do gruntów w atrakcyjnych lokalizacjach. O nowej fali użytkowników ROD, którzy chcą nie tylko hodować ekologiczne warzywa, ale też budować wspólnoty sąsiedzkie i korzystać z działek dla relaksu, zabawy i spotkań towarzyskich rozmawiali: Dorota Kotas, Marta Lewandowska oraz Piotr Żołądkowski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo kobieta Krzysztof Łoniewski

PREMIUM Uważne Spojrzenie: Dr hab. Pyżalski o przemocy wśród dzieci

Przemoc rówieśnicza przyjmuje różne formy i nie zawsze widać ją na pierwszy rzut oka. Wciąż mówimy o niej za mało i reagujemy zbyt późno. – Można kogoś nigdy palcem nie dotknąć, a konsekwencje będą bardzo poważne – podkreśla badacz tego zjawiska dr hab. Jacek Pyżalski, prof. UAM. Specjalista z Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i członek Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN wyjaśnia w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl, jak działa przemoc wśród dzieci, dlaczego bullying jest tak groźny i kiedy jest odpowiedni czas na reakcję. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szkoła dzieci edukacja

PREMIUM Uważne Spojrzenie: Przemoc rośnie, gdy rozpadają się więzi. Dr Moczydłowski wyjaśnia mechanizmy

Wzrost przemocy w Polsce to nie tylko wynik indywidualnych kryzysów, ale także efekt głębokich problemów społecznych. Polaryzacja polityczna, rosnące zagrożenia zewnętrzne i szybki rozwój nowych technologii prowadzą do emocjonalnego przeciążenia społeczeństwa. Dr Paweł Moczydłowski, socjolog, kryminolog i były szef więziennictwa, w rozmowie z PolskimRadiem24.pl wyjaśnia zależności między tymi zjawiskami.
Zobacz więcej na temat:  zabójstwo POLSKA polityka społeczeństwo

Przemoc wobec dzieci to spektrum, które często zaczyna się z pozoru niewinnie

W Polsce od 2010 r. obowiązuje całkowity, prawny zakaz stosowania kar fizycznych wobec dzieci. W praktyce problem przemocy nie tylko nadal istnieje, ale często jest ona traktowana jako metoda wychowawcza. Przemoc odbiera dzieciom poczucie bezpieczeństwa, niszczy zaufanie do dorosłych i zostawia ślady na całe życie. 30 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych dzieci dzieciństwo przemoc domowa przemoc wobec dzieci rodzice

Bullying relacyjny wśród nastolatków. Psycholog: wolą oberwać, niż zostać wykluczeni

Bullying relacyjny, nazywany też przemocą relacyjną, to często trudna do zauważenia forma przemocy psychicznej. W odróżnieniu od fizycznego zastraszania nie opiera się na przemocy cielesnej czy otwartych wyzwiskach. Polega raczej na manipulowaniu relacjami społecznymi w celu wykluczenia, poniżenia lub zranienia drugiej osoby. To działanie ciche, ale bardzo bolesne, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Jak zdiagnozować takie zjawisko w klasie? Jak pomóc uczniom dotkniętym tego typu rodzajem przemocy? I wreszcie - jak ją zwalczać?
Zobacz więcej na temat:  szkoła uczniowie agresja szkoła średnia Sława Bieńczycka bullying raport dzieci nauczyciel