Transplantacja. Jak podarować innym życie?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 16:40
Porozmawiaj z bliskimi tu i teraz, w przyszłości możesz ocalić innym życie - apelują organizatorzy kampanii "Zgoda na życie". - Z punktu widzenia "Katechizmu Kościoła katolickiego" gest oddawania organów po śmierci świadczy o szlachetności - przekonuje Łukasz Ofiara z Centrum Myśli JP II.
Audio
  • Na czym polega kampania "Zgoda na życie" i dlaczego o zgodzie na przeszczep powinniśmy jak najszybciej porozmawiać z bliskimi (Się mówi/Czwórka)
Z badań wynika, ze ponad połowa Polaków oddałaby narządy po śmierci, ale 80 proc. z nas nigdy o tym nie rozmawiało z bliskimi. A to powinien być nasz pierwszy krok
Z badań wynika, ze ponad połowa Polaków oddałaby narządy po śmierci, ale 80 proc. z nas nigdy o tym nie rozmawiało z bliskimi. A to powinien być nasz pierwszy krokFoto: Pixabay/marionbrun/dom. publiczna

50 lat po pierwszym w Polsce, udanym przeszczepie nerki, wiedza o tym, czym jest transplantacja, nadal jest stosunkowo niewielka. - Nie lubimy rozmawiać o sprawach ostatecznych, ani o śmierci - swojej czy swoich bliskich - mówi gość Czwórki. - Nie lubimy też dosadnie deklarować "tak, chcę, żeby moje organy trafiły do kogoś innego". Bo ciężko jest dzielić się sobą przed śmiercią.

Na zmianę takiego stanowiska ma wpłynąć m.in. kampania społeczna "Zgoda na życie". Jej koordynatorka tłumaczy, jak i gdzie podpisać oświadczenie woli oraz w jaki sposób złożyć swój sprzeciw wobec oddania swoich organów.     

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Anna Iżyńska (koordynatorka kampanii "Zgoda na życie"), Łukasz Ofiara (Centrum Myśli Jana Pawła II)

Data emisji: 26.01.2016

Godzina emisji: 14.00

kul/pj

Czytaj także

Ratownik medyczny. Jak ratować ludzkie życie?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 16:41
- Ludzkie życie jest najważniejsze, a nie zawsze udaje się je uratować. Ciężko sobie wtedy radzić, trzeba mieć dużo zimnej krwi - mówią studenci ratownictwa Karolina Kosiacka i Michał Firek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Transplantologia. Jak dzielić się swoim życiem?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 17:20
- Chcemy dobrze, ale mało wiemy - tak poziom naszej wiedzy o transplantacji ocenia prof. Roman Danielewicz. - Jest trochę niedociągnięć, ale idziemy w dobrą stronę.
rozwiń zwiń