Furia za kierownicą - to znak naszych czasów?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2016 15:49
Kiepski dzień, niezdany egzamin, nieudana randka - skąd biorą się agresywne zachowania polskich kierowców i dlaczego, wyjeżdżając na zagraniczne drogi, natychmiast "potulniejemy"?
Audio
  • Skąd bierze się agresja polskich kierowców i czy w ogóle da się z nią walczyć? (Się mówi/Czwórka)
W czasie prowadzenia auta bardzo łatwo ujawniają się agresywne zachowania kierowców
W czasie prowadzenia auta bardzo łatwo ujawniają się agresywne zachowania kierowcówFoto: Glow Images/East News

Jak podkreślała w Czwórce psycholog transportu Ewa Odachowska, agresja za kółkiem niejedno ma imię. - Furia na drodze to efekt frustracji, najczęściej źródło ma w konieczności dania upustu swoim emocjom - przekonywała ekspertka. - Przyczyną mogą być błahostki: auto zajeżdżające nam drogę, niespodziewany korek, gdy się spieszymy

Podkreślała, że każde silne emocje mają negatywny wpływ na percepcję kierowcy, co często skutkuje popełnianiem przez nich katastrofalnych w skutkach błędów. Dlatego, jak przyznaje ratownik medyczny Adam Pietrzek, teoretycznie podróż powinniśmy zaczynać zrelaksowani i przygotowani do zadań, które nas czekają. - W praktyce jest dokładnie odwrotnie: spieszymy się, dookoła jest mnóstwo bodźców, reklam, dźwięków, a w samochodzie jest z nami rodzina, która ciągle czegoś od nas chce - mówił ekspert.

Goście Czwórki podkreślali, że agresja drogowa to także "znak czasów", coraz częściej bowiem agresywne zachowania przejawiamy nie tylko w samochodach, ale także w środkach komunikacji miejskiej. W audycji rozmawialiśmy także o agresji wobec pieszych, a eksperci zdradzali, jak próbować zwalczyć w sobie agresję za kółkiem.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Ewa Odachowska (psycholog transportu, Instytut Transportu Samochodowego), Adam Pietrzak (lekarz ratunkowy)

Data emisji: 19.05.2016

Godzina emisji: 14.00

kd/kul

Czytaj także

Zajeżdżanie, trąbienie, przeklinanie. Dekalog polskiego kierowcy

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 15:00
Z okazji Dnia Grzeczności za Kierownicą podpowiadamy, jak nie należy zachowywać się na drodze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wraki Lubelszczyzny". Na tropie gratów z duszą

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 20:55
- Chciałem przetestować nową kamerę, szwagier pokazał mi garaż pełen klasyków, pomyślałem fajny temat - wspomina Jacek Wawryszuk. Tak powstał dokument "Wraki Lubelszczyzny", którego premiera odbędzie się w maju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Savoir vivre w komunikacji. "Włącz empatię"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2016 17:40
- Filozofia savoir vivre ogranicza się do jednego zdania: żyj i daj żyć innym - wyjaśnia Marzena Nowicka. - Dlatego zamiast kolekcjonować pretensje, zacznijmy wreszcie mówić, co nam przeszkadza.
rozwiń zwiń