Australia. Wielkie miasta kontra bardzo dzika przyroda

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 20:04
- Australijski busz uczy tego, by być sobą i nie udawać, że się nie boimy. Tam jest bezpiecznie, ale potrzeba czasu, by się o tym przekonać - mówił Marek Tomalik, autor książki "Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia".
Audio
  • Marek Tomalik opowiada o książce "Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia" i o swoich podróżach po tym kontynencie (Się mówi/Czwórka)
  • Czym jest i jak brzmi didgeridoo? (Się mówi/Czwórka)
Zamiast zwiedzać australijskie miasta, warto zapuścić się w głąb tamtejszej dżungli - przekonuje Marek Tomalik
Zamiast zwiedzać australijskie miasta, warto "zapuścić się" w głąb tamtejszej dżungli - przekonuje Marek TomalikFoto: Pixabay.com/Public domain

Pierwszy raz Tomalik poleciał do Australii 26 lat temu. - Wiele regionów tego kontynentu wciąż jest dzikich. To potężne, olbrzymie obszary - tłumaczył gość Czwórki. Opowiadał, dlaczego warto - zamiast zwiedzać atrakcje turystyczne w Sidney czy Melbourne - zanurzyć się w tamtejszej dżungli. - Człowiek zawsze boi się nieznanego. Trzeba jednak pewne rzeczy wiedzieć, obserwować teren i po jakimś czasie nie chce się już stamtąd wracać do naszej cywilizacji - tłumaczył podróżnik. W programie Tomalik mówił także, dlaczego do Australii nie warto wybierać się w styczniu, ale i polecał, które regiony szczególnie zainteresować mogą polskich 19-latków.

W audycji zapytaliśmy również muzyka i podróżnika Rafała "Ruffa" Libnera, jak wygląda i z czego skonstruowane jest didgeridoo, tradycyjny australijski instrument, na co dzień używany przez rdzennych mieszkańców tego kontynentu, czyli Aborygenów. Jego dźwięk przez wielu porównywany jest do… śpiewu Ziemi.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Marek Tomalik (podróżnik i pisarz, autor książki "Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia")

Data emisji: 24.11.2015

Godzina emisji: 15.00

kd/tj

Czytaj także

Wyprawa przez Rosję. "Moskwa i reszta kraju to dwa różne światy"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 17:28
To była spontaniczna wyprawa. Chcieli zobaczyć Bajkał, więc zebrali grupę znajomych i… złapali stopa do Rosji. Podróżowali przez niemal pół roku, a dziś, po powrocie, planują już kolejne wyprawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ladakh. Miejsce, w którym będziesz mile widziany

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 17:27
W zachodniej części Himalajów, po indyjskiej stronie gór leży tzw. Mały Tybet. Choć dotarcie tam nie jest proste, zdaniem podróżnika Tomasza Tułaka, warto podjąć wyzwanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamiątki z podróży - najważniejsze są te niematerialne

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2015 15:47
Wspomnienia, nowe znajomości, nieznane dotąd smaki i zapachy – to bezcenne pamiątki, jakie Czarek Kazimierowski przywiózł z podróży do Indonezji i Portugalii.
rozwiń zwiń