Bakshish. Gdy powstawali, grali na podwórku

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 13:30
Grający od 35 lat reggae Bakshish powstał w Kluczborku. W "Strefie Dread" Jarek "Jarex" Kowalczyk,  lider i wokalista zespołu, razem z klawiszowcem Radkiem Ciurko, opowiadali między innymi o początkach wspólnego grania.
Audio
  • Muzycy Bakshisha o 35. latach grania i urodzinowym koncercie w Opolu (Strefa Dread/Czwórka)
Gospodarz Strefy Dread Maken i Jarek Jarex Kowalczyk, lider zespołu Bakshish
Gospodarz "Strefy Dread" Maken i Jarek "Jarex" Kowalczyk, lider zespołu BakshishFoto: Czwórka

 Jarek "Jarex" Kowalczyk Dopiero perspektywa czasu pokazuje Ci znaczenie dokonań z przeszłości 

- Zaczęło się od tego, że po Polsce poszła fala kaset, z których przegrywaliśmy nagrania pierwszych festiwali odbywających się w Jarocinie albo na wybrzeżu. Wtedy okazało się, że ta muzyka jest w nas. Trzeba było znaleźć w sobie wewnętrzną perspektywę, energię i potencjał, żeby się odblokować - wspominał Jarek "Jarex" Kowalczyk. - Dużym wsparciem była także wcześniejsza rewolucja punkowa - dodał gość Makena.

To dzięki punkowym doświadczeniom Jarek "Jarex" Kowalczyk wydreptał drogę do swojego pierwszego zespołu o nazwie Protest, z którego następnie narodził się Bakshish. A skąd się wziął ich pomysł na reggae? - Mieliśmy różne impulsy. Jeden był wewnętrzny. Pojawił się komercyjnie w polskich mediach, między innymi w muzyce zespołu Vox. Innym była grupa uczących się w Kluczborku Nigeryjczyków - zdradzał Jarek "Jarex" Kowalczyk. Jakie płyty przywieźli oni ze sobą do Polski w latach 80.? Jak potoczyła się dalsza kariera Bakshishu - z kim i gdzie mieli okazję grać? Oraz co muzycy zaprezentują na wielkim, urodzinowym koncercie 7 lipca w Amfiteatrze Tysiąclecia w Opolu i kto u ich boku wtedy wystąpi? Więcej o tym w nagraniu audycji.

W drugiej godzinie "Strefy Dread" z 20.06.2017 <<< Maken rozmawiał z Basem Tajpanem o najnowszej płycie "Boso, ale w ostrogach".                                

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Goście: Jarek "Jarex" Kowalczyk i Radek Ciurko z zespołu Bakshish

Data emisji: 20.06.2017

Godzina emisji: 22.05

jsz/kul

Czytaj także

Nattali Rize: ludzie rezonują z tym, co prawdziwe

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 14:08
- Ludzie muszą wierzyć w to, co artyści śpiewają, w to, że muzyka jest tym, czym my jesteśmy - mówiła w Czwórce charyzmatyczna wokalistka i gwiazda światowego reggae.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maleo, Brylewski i ich życie jak muzyka

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 15:30
Reedycja "1991" Izraela i "Izrael gra Kulturę" to dwa płytowe wydawnictwa, które w Czwórce dla dwóch tuzów reggae Darka Malejonka i Roberta Brylewskiego stały się przyczynkiem do wspomnień o latach 80. i refleksji na temat czasów współczesnych.
rozwiń zwiń