Polscy studenci za granicą. Problem goni problem

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 10:00
Przedmioty, których nie ma, pokoje bez okien i konieczność zarabiania - na zagranicznych uczelniach młodzi Polacy dostają prawdziwą szkołę życia.
Audio
  • Jak odnaleźć się na uniwersytetach poza Polską? Z czym zmagają się studenci zagranicą? (Czwórka/Studenci w świat wzięci)
Polscy studenci na zagranicznych uczelniach muszą mierzyć się nie tylko z przedmiotami w języku obcym, ale także zagranicznymi dokumentami i biurokracją
Polscy studenci na zagranicznych uczelniach muszą mierzyć się nie tylko z przedmiotami w języku obcym, ale także zagranicznymi dokumentami i biurokracjąFoto: Glow Images/East News

Okazuje się, że większość czasu na zagranicznych stypendiach młodzi Polacy spędzają na rozwiązywaniu problemów organizacyjnych, a nie naukowych. - Biurokracja jest skomplikowana. Wybór właściwych przedmiotów nie zawsze możliwy. Akademiki są strasznie drogie, dobrze jest szukać pokoju na miejscu, żeby nie trafić na przykład na lokum - wynajęte przez internet - bez okien - opowiada Mateusz Kaczmarek z programu Erasmus Student Network, który rok studiował na Politechnice w Madrycie. I dodaje, że zagraniczni żacy przyjeżdżający do Polski mają łatwiej, bo każdy z nich dostaje specjalnego "opiekuna".

Kłopoty mogą mieć też ci, którzy planują studiować jeden z kierunków technicznych. - Ciężko znaleźć odpowiadające polskim przedmioty - mówi Kaczmarek.

Jak podkreślają studenci, jednym z najciekawszych aspektów studiowania za granicą są wycieczki międzywydziałowe.

***

Prowadzący : Katarzyna Kornet

Goście: studenci Mateusz Kaczmarek i Jacek Olchowik

Tytuł audycji: Studenci w świat wzięci
Data emisji: 25.11.2014

Godzina emisji: 19.00

(kd/jp)

Czytaj także

Andaluzja - wymarzone miejsce dla studentów

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 13:00
Największy hiszpański region pełen jest gorącego słońca, flamenco, korridy, fiesty i studentów z całego świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Słoiki". Odczarować mit człowieka z walizką

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 10:00
- "Słoiki" to najczęściej ludzie pozytywnie egoistyczni, pełni apetytu na życie - mówi Magdalena Żelazowska, autorka pierwszej książki o pokoleniu dzisiejszych 20-latków pt. "Zachłanni".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program Erasmus Plus. Jak dostać się na zagraniczne studia?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 17:37
Ogólnopolski Dzień Erasmusa przypada 25 listopada. Jak ten program pomaga polskim studentom zdobywać wiedzę i doświadczenie zawodowe na zagranicznych uczelniach?
rozwiń zwiń