Wolontariat na Filipinach - praca zamiast wakacji

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2015 15:06
Agnieszka Łomża, wolontariuszka programu Erasmus Plus, postanowiła pojechać na Filipiny i poznać życie na drugim końcu świata. Tam pomagała ludziom zarażonym wirusem HIV.
Audio
  • Agnieszka Łomża opowiada o swoim pobycie na Filipinach i tłumaczy, jak radzić sobie podczas rocznego wolontariatu (Studenci w swiat wzięci/Czwórka)
Dzieciaki z wyspy Baliguian, zniszczonej przez tajfun Yolanda w listopadzie 2013.
Dzieciaki z wyspy Baliguian, zniszczonej przez tajfun Yolanda w listopadzie 2013.Foto: Zdjęcie pochodzi ze strony www.imkiran.com

Mieszkała w Cebu, drugim co do wielkości mieście na Filipinach. W Czwórce wspominała ciężką pracę dla tamtejszych mieszkańców i podkreślała, że bywało ciężko, bo wolontariat to wcale nie są wakacje. - Gdy co rano otwierałam oczy, dookoła widziałam slumsy. Ludzie nierzadko spali na ulicach, bo było tam chłodniej niż w domach, a naszą sąsiadką była kobieta, która wraz z trójką dzieci żyła w pokoju o powierzchni 6 m2.

Łomża zajmowała się edukowaniem osób zarażonych HIV, namawianiem ludzi zdrowych na testy. - Bali się stygmatyzacji, więc nakłonienie ich do badań było trudne - wspominała w Czwórce. Opowiedziała, jak wyglądał jej zwykły dzień i zdradziła, dokąd nalezy się zgłosić i jakie kwalifikacje trzeba mieć, by dostać pracę na drugim końcu świata. W materiale o swoich wrażeniach z pobytu w Polsce opowiadał także Filipińczyk Ali, mieszkający tu na stałe.

***

Tytuł audycji: Studenci w świat wzięci

Prowadzi: Katarzyna Kornet

Gość: Agnieszka Łomża (wolontariuszka, która w ramach programu Erasmus Plus spędziła rok na Filipinach)

Data emisji: 14.07.2015

Godzina emisji: 19.00

kd/mg

Czytaj także

Global Citizen - wolontariat, który zmienia życie

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2015 10:50
Global Citizen umożliwia studentom z Polski wyjazd do najbardziej odległych zakątków świata. - To nie są wakacje all inclusiv, tylko jedno z ważniejszych życiowych doświadczeń - mówi Aleksandra Drzymulska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szalone wakacje. Autostopem przez Europę

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2015 08:00
Wziąć ślub w Las Vegas, kupić kuszę, znaleźć pracę - to wakacyjne wyzwania, które stawiają sobie słuchacze Czwórki. A może by tak objechać Europę "na stopa"?
rozwiń zwiń