Śnieg... do jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2014 12:40
Ciastka, naleśniki, drinki - takie pyszności można robić ze śniegu. Okazuje się, że biały puch w kuchni to nie wymysł naszych czasów.
Audio
  • Oto przepisy na potrawy ze śniegu (Czwórka/Tędy po trendy)
Śnieg w kuchni wykorzystują nie tylko Eskimosi. Dziennikarze The Guardian znaleźli w jednej z brytyjskich książek kucharskich przepis na śniegowe ciastka
Śnieg w kuchni wykorzystują nie tylko Eskimosi. Dziennikarze "The Guardian" znaleźli w jednej z brytyjskich książek kucharskich przepis na śniegowe ciastkaFoto: Glow Images/East News

Po II wojnie światowej, kiedy brakowało jajek, do robienia naleśników używano śniegu. Zastępował on także proszek do pieczenia, ponieważ zawierał środek spulchniający.

- Dziś śnieg można wyprodukować w kuchni molekularnej. Taki efekt daje na przykład mrożenie produktów w ciekłym azocie - mówi Alicja Safarzyńska ze SmArt Studio. - Gdyby ktoś jednak bardzo chciał stworzyć we własnym domu potrawę "puchopodobną" polecam granitę, czyli płynny śnieg.

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Aleksanda Jasińska, Kamil Jasieński

Gość: Alicja Safarzyńska (SmArt Studio)

Data emisji: 28.12.2014

Godzina emisji: 10.00

(kul)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Biżuteria z części samochodowych - nowy trend dla odważnych

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 12:00
Uszczelki, fragmenty filtrów, żarówki z kontrolek - wszystko może się przydać do stworzenia oryginalnej biżuterii z różnych częściach samochodów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska moda? Koniec z taftą, czas na sztukę

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2014 13:20
W czasach blogów, poradników wydawałoby się, że każdy powinien mieć swój styl. - Moda to sztuka wyboru - mówi Anna Pięta. I dodaje, że Polacy radzą sobie coraz lepiej, także dzięki projektantom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulinarne trendy, czyli moda dookoła stołu

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 11:20
Kiedyś Polacy zachwycali się kuchnią fusion i sushi. - Kulinarne trendy określają świadomość społeczeństw wysokorozwiniętych - uważa Agnieszką Wojtowicz-Jach
rozwiń zwiń