"Niebiańska plaża" z nieziemską muzyką i młodym Leonardem DiCaprio

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2022 14:30
W 2000 roku grany przez Leonarda DiCaprio Richard, główny bohater filmu "Niebiańska plaża", postawił pierwsze kroki w zatoce Maya Bay w Tajlandii. Produkcja przeszła bez większego echa, jeśli nie liczyć faktu, że tajlandzka plaża, z powodu tłumu turystów, którzy się na niej pojawili, musiała zostać zamknięta.
Leonardo DiCaprio miał 26 lat, kiedy zagrał w filmie Niebiańska plaża. Reżyser Danny Boyle nie był przekonany do tego pomysłu, bo widział w tej roli Ewana MacGregora..
Leonardo DiCaprio miał 26 lat, kiedy zagrał w filmie "Niebiańska plaża". Reżyser Danny Boyle nie był przekonany do tego pomysłu, bo widział w tej roli Ewana MacGregora.. Foto: PAP/DPA/dpa-Film 20th Century Fox

Rajska plaża, która stała się przekleństwem

Maya Bay znajduje się na wyspie Phi Phi na Morzu Andamańskim. Otaczają ją stumetrowe klify, a dotrzeć można tam tylko łodziami z Phuket lub Krabi. Miejsce, rozsławione przez "Niebiańską plażę", działało na turystów jak magnez. Stąd też decyzja władz, żeby zamknąć plażę dla zwiedzających. - Po ponad trzyletnim zakazie wstępu na Maya Bay powróciły rekiny, rafa koralowa zaczęła się odradzać, a woda znów jest czysta - opowiada Oliwia Krettek, autorka wakacyjnego cyklu Czwórki "Suntrack". - Od tego roku można też popłynąć na plażę, ale może na niej jednocześnie przebywać maksymalnie 375 osób i na razie nie wolno się kąpać. 

Jak Boyle "czyta" Garlanda?

Scenariusz "Niebiańskiej plaży" powstał w oparciu o książkę brytyjskiego pisarza i scenarzysty Alexa Garlanda pod tym samym tytułem. Główny bohater powieści Richard jest spragnionym przygód obieżyświatem. W Bangkoku poznaje pewnego Szkota, który opowiada mu o niebiańskiej plaży. Krążą o niej legendy wśród ludzi podróżujących po południowej i wschodniej Azji, ale niewiele osób wie, jak tam trafić. Richard dostaję mapę z zaznaczoną drogą do plaży i postanawia wyruszyć w nieznane rejony Tajlandii. W podróży towarzyszy mu para francuskich turystów. Po wielu przygodach trafiają do utopijnej społeczności zamkniętej na rajskiej wyspie. Ekranizacją powieści Garlanda zajął się brytyjski reżyser Danny Boyle - twórca "Trainspotting" i "Slumdoga. Milionera z ulicy". - Boyle nie zawęził miejsca akcji tylko do wyspy Phi Phi. Razem z bohaterami zaglądamy na słynny Phuket, gdzie można złapać wodną taksówkę na Maya Bay oraz do tętniącego życiem Bangkoku - dodaje dziennikarka Czwórki.

The Beach (2000) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers | Rotten Tomatoes Classic Trailers

Niebiańska plaża i nieziemska muzyka

Scenariusz nie jest najmocniejszą stroną tej produkcji, aktorstwo też wypada poniżej oczekiwań, choć w filmie - oprócz Leonarda DiCaprio - występują Tilda Swinton i Virgine Ledoyen. Co zatem sprawia, że dla niektórych "Niebiańska plaża" to obraz kultowy? To ścieżka dźwiękowa i zdjęcia. - W filmie wykorzystano utwory najważniejszych postaci sceny elektronicznej. Briana Eno, Moby'ego, czy Underworld - wymienia Krettek. - Chilloutowe dźwięki meandrują pomiędzy połyskującymi na słońcu falami i prowadzą do częstych, wieczornych imprez na plaży. Widzimy i słyszymy euforię i wolność, którą zniszczyć może tylko człowiek.

Posłuchaj
04:56 CZWÓRKA Tedy po trendy - tajlandia 21.08.2022.mp3 Co wydarzyło się w zatoce Maya Bay w Tajlandii? O filmie "Plaża" Danny'ego Boyla (Tędy po trendy/Czwórka) 

Danny Boyle nie lubi popu

Głównym motywem muzycznym "Niebiańskiej plaży" jest piosenka "Pure Shores" grupy All Saints. Brytyjski kwartet wokalny powstał na fali popularności girls-bandów i Danny Boyle długo opierał się temu, żeby muzyka popowego składu znalazła się na ścieżce dźwiękowej. - Przekonał go manager All Saints, który do produkcji "Pure Shores" zaangażował cenionego producenta muzyki elektronicznej Williama Orbita, odpowiedzialnego m.in. za brzmienie płyty "Ray of Light" Madonny - opowiada autorka cyklu.

All Saints - Pure Shores (Official Music Video) |RHINO

W 2019 roku, w wywiadzie dla "The Independent" Danny Boyle zdradził, że reżyserka i aktorka Amy Seimetz rozpoczęła prace nad prequelem filmu w postaci serialu. Jak dotąd jednak stacja FX nie zdecydowała się na finansowanie projektu.


Zatoka Maya Bay na wyspie Phi Phi Leh w Tajlandii - miejsce akcji filmu "Niebiańska plaża". Zatoka Maya Bay na wyspie Phi Phi Leh w Tajlandii - miejsce akcji filmu "Niebiańska plaża".

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Aleksandra Jasińska

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 21.08.2022

Godzina emisji: 09.35

kul

Czytaj także

Dobrze nakręcony Dawid Podsiadło. Jak powstały jego pierwsze klipy?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 10:05
28 maja minie dziewięć lat od wydania debiutanckiej płyty Dawida Podsiadły. Z tej okazji sprawdziliśmy, kto stoi za teledyskami jednego z najpopularniejszych artystów w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tropiki w Czwórce - set Michała Urbana [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 20:40
Tym razem swój set zaprezentował Michał Urban - członek najbardziej rozbujanej ekipy DJ-ów ze Szczecina Local Disco Allnigther i aytor "EP-ki "Panorama".
rozwiń zwiń