Bezpieczny internet. Stosuj zasadę "stój, ochłoń, działaj"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2022 13:40
8 lutego, już po raz 18., obchodziliśmy w Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu. - Technologia się rozwija, pojawiają się nowe kwestie i nowe zagrożenia. Dlatego ten temat jest i będzie wciąż aktualny - przekonuje Maciej Kępka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Oszuści wykorzystują nasze emocje, zaniepokojeni częściej klikamy niesprawdzone linki
Oszuści wykorzystują nasze emocje, zaniepokojeni częściej klikamy niesprawdzone linkiFoto: Shutterstock/SpeedKingz

Domowe zasady ekranowe - na czym polegają?

Każdego roku z sieci zaczynają korzystać nowe pokolenia użytkowników, które trzeba edukować, pokazywać im, jakie konsekwencje niesie z sobą długie przebywanie w świecie internetowym. Co więcej - pandemia zmieniła reguły gry i dziś już jesteśmy w nowej rzeczywistości, w której na pierwszy plan wychodzi kwestia balansu między byciem online i offline. - Żeby zadbać o higienę głowy, warto ustawić sobie w telefonie limity na konkretne aplikacje. Sam z tego korzystam i potwierdzam, że działa - mówi gość Czwórki. - Jako Fundacja promujemy też "domowe zasady ekranowe", czyli zachęcamy do tego, żeby nie korzystać z urządzeń podczas posiłków, albo po godzinie 21.00. To proste narzędzia, ale skuteczne.

Młodym ludziom często wydaje się, że już wszystko wiedzą o tym, jak poruszać się po internecie i że dorośli nie są im w stanie już nic w tej kwestii zaproponować. Tymczasem to rodzice albo nauczyciele często dużo lepiej sobie radzą z korzystaniem z wyszukiwarek i ustawianiem zabezpieczeń.

Cyberprzemoc to nie tylko obraźliwe komentarze

Problem, który był szeroko omawiany podczas pierwszej odsłony Dnia Bezpiecznego Internetu i który wciąż jest aktualny, to cyberprzemoc. - Kiedyś polegała ona na pisaniu obraźliwych komentarzy, dziś nagrywa się bardzo dobrej jakości filmy, a jeśli upowszechni się technologia deep fake, to pojawi się nowy sposób ataku - wyjaśnia edukator z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. - Mechanizm komunikacji zapośredniczonej, jaki funkcjonuje w internecie, sprawia, że osoby, które w świecie realnym nigdy by nic złego nie zrobiły, w sieci czują się mocniejsze, bezkarne. Bo nie widzą reakcji drugiego człowieka, bo nie ma komunikacji pozawerbalnej.

Posłuchaj
11:20 CZWÓRKA TpT - internet 13.02.2022.mp3 Jak edukować młode pokolenia, aby były odpowiedzialne i umiały rozpoznać w sieci zagrożenia? (Tędy po trendy/Czwórka) 

S.O.S. - stop, ochłoń, start

Dlatego nasze działania w sieci powinny uwzględniać to, czy wpisem, albo lajkiem nie sprawimy komuś przykrości i nie powinny odbywać się spontanicznie. - Tutaj widzę pewną analogię z udzielaniem pierwszej pomocy. Chodzi o zasadę S.O.S.: stop, ochłoń, start - mówi Maciej Kępka. - Tak powinniśmy się zachowywać w internecie. Na "chłodno", a nie pod wpływem emocji.

Sprawdź także:

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu Polskie Centrum Programu Safer Internet zorganizowało konferencję online. Celem było przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu.

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Aleksandra Jasińska

Gość: Maciej Kępka (edukator, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę)

Data emisji: 13.02.2022

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Jak posprzątać swoje życie? "Zacznij od refleksji"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 07:59
- W trudnych aktualnie czasach rozwój duchowy jest nam szczególnie potrzebny - twierdzą Sylwia Sikorska, Honorata Lubiszewska prowadzące podcast "Wysokie wibracje". - Warto zwrócić się ku sobie, poszukać relacji z samym sobą, przyznać się do życiowego "bałaganu" i zacząć go sprzątać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń