Kłótnie w związku są "dobre" tylko do czasu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 08:53
W związkach przydarzają się kryzysy. Ale czasem nie wiadomo, czy to sytuacja do przejścia, czy to już ostatnia prosta. Po czym poznać, czy warto jeszcze inwestować w relację, czy ostatecznie się pokłócić? - Granica jest dość cienka, a przekroczyć ją niestety bardzo łatwo - przyznał psychoterapeuta, dr Bartosz Zalewski.
Audio
  • Jak odróżnić moment, gdy kłótnie w związku to jeszcze kryzys, a kiedy oznaczają już jego zakończenie? (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
Kłótnie w związku są dobre tylko do czasu
Foto: Glow Images/East News

Gość "Trybu głośnomówiącego" przyznał, że często pary, które przychodzą do niego po poradę, traktują rozmowę z psychologiem niemal jak ostatnią deskę ratunku dla związku. Najczęściej bowiem próbowali wcześniej wielu innych metod, które nie przyniosły jednak oczekiwanego rezultatu. - Z jednej strony docierają do nas, gdy nie widzą już innego wyjścia. Przyznają, że się kłócą, nie dogadują, nie potrafią znaleźć płaszczyzny porozumienia. Często jednak jest już za późno, bo sytuacja zaszła już za daleko. Jest za późno na terapię, która uczy rozmowy, wzajemnego szanowania się i konstruktywnej wymiany poglądów - przyznał Zalewski.
PRZECZYTAJ: Po rozstaniu latami dochodzimy do siebie

Nie brakuje jednak teorii, że kłótnie w związku są potrzebne. Wiele osób uważa, że spięcia są dowodem na to, iż ludziom na sobie zależy, nie są sobie obojętni, bo w innym wypadku łatwiej by było machnąć ręką i przejść nad punktem sporu do porządku dziennego. - To oczywiście tak jest, że jeśli jest kłótnia to jest energia do drugiej osoby. Tylko, że ona ma znak negatywny. Czasami jak się uczy terapii systemowej, to podaje się taki, odrobinę ekstremalny, przykład męża goniącego żonę z nożem. Ona rzeczywiście jest w centrum jego uwagi, ale chyba nie o to nam chodzi - skomentował ekspert. Dodał jednak, że delikatne spory, które nie są nacechowane agresją, lecz w zamyśle obu stron mają za cel poprawę sytuacji w związku, mogą czasem poprowadzić go rzeczywiście w dobrą stronę.

Kłótnia
Kłótnia w związku, foto: Glow Images

Moment, w którym status znajomości wydaje się być już niestety przesądzony, wynika - zdaniem gościa Czwórki - z postawienia przed drugą stroną oczekiwań niemożliwych do spełnienia. - Gdy po kilku latach znajomości partner chce, żebyśmy calkowicie się zmienili, jest to nierealne. Gdy każda próba rozmowy kończy się kłótnią, wyrzucaniem sobie wydarzeń z przeszłości, zahaczaniem o takie wątki jak: bo twój ojciec to, twoja matka tamto, wówczas szansa na porozumienie spada właściwie do zera - uważa Zalewski.
W jaki sposób pracować nad związkiem, by do takiego zakończenia nie dopuścić? Kiedy jest właściwy moment na pójście do terapeuty, a kiedy należy już grzecznie i z klasą się pożegnać? Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy z audycji "Tryb głośnomówiący".
ac/ag

Czytaj także

Kryzys instytucji małżeństwa to fakt

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 13:30
Coraz więcej par decyduje się na związki nieformalne, omijając z dala instytucję małżeństwa. Tendencja ta utrzymuje się od lat. - Nie wygląda na to, żeby coś się miało zmienić. Tym bardziej, że nie chodzi tylko o spadek liczby małżeństw, ale poważnych związków w ogóle - zauważyła w Czwórce Agnieszka Przybysz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Masz sekrety? To może negatywnie odbić się na twoim zdrowiu

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 10:00
- Tajemnica tajemnicy nie jest równa. Są takie, które mogą powodować problemy u osób, które są skryte i nie zwierzają się innym - uważa dr Anna Gabińska. - Jeśli coś ukrywamy, marnujemy na to dodatkową energię i żyjemy w ciągłym stresie, że prawda wyjdzie na jaw.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pożądanie to proces chemiczny rozłożony w czasie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 15:15
Nie jest łatwo odróżnić pożądanie seksualne od uczucia, które rodzi się na poziomie mentalnym. Na wszystko wpływ ma chemia. - Ale ona uruchamia się wtedy, gdy zachodzi kilka zależności, za które odpowiadamy sami - przekonywał seksuolog Andrzej Grużewski.
rozwiń zwiń