Dziadkowie - lepszy model rodziców

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 09:30
Mają czas i cierpliwość, których często brakuje zaganianym rodzicom. - Ponieważ dziadkowie już nic nie muszą, mogą koncentrować się na potrzebach dziecka – uważa dr Magdalena Śniegulska. - Ale bardzo często są też buforem łagodzącym napięcia na linii ich dzieci - wnukowie.
Audio
  • Współcześni dziadkowie - jacy są i co mają do zaoferowania swoim wnukom? (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
Dla połowy Polaków dzieciństwo kojarzy się z babcią i dziadkiem. To pokazuje jak ważną role pełnią oni w naszym życiu
Dla połowy Polaków dzieciństwo kojarzy się z babcią i dziadkiem. To pokazuje jak ważną role pełnią oni w naszym życiu Foto: Glow Images/East News

Wydawałoby się, że różnica wieku wyklucza międzypokoleniowy dialog, tymczasem dziadkowie są w stanie z dystansem podejść do problemów swoich wnuków. - Ponieważ nie mają obowiązku wychowywania, po prostu wysłuchują - mówi gość Czwórki. - Tym samym stają się partnerami do rozmowy, a nie autorami umoralniających kazań.

Oczywiście we współczesnym świecie definicja "babcinej opieki" zmienia się. - Przez wiele lat dziadkowie byli wzorcem do naśladowania. Pokoleniem, od którego uczyliśmy się - tłumaczy psycholog. - W tej chwili role odwróciły się i to wnuki są przewodnikami dziadków po świecie nowych technologii i mediów.

Jednak bez względu na to jak kształtuje się relacja z rodzicami naszych rodziców warto pamiętać, że 21 i 22 stycznia obchodzimy święto babci i dziadka.

***

Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący

Prowadzi: Tomasz Kosiorek

Gość: dr Magdalena Śniegulska (SWPS)

Data emisji: 19.01.2015

Godzina emisji: 20.00

(kul, ac)

Czytaj także

Jakie konsekwencje ma nadopiekuńczość?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 10:00
- Rodzic, który nie zaniedbuje swojego dziecka, dużo o nim wie - mówi psycholog Bartosz Zalewski. - Ale ten, który jest nadopiekuńczy, po prostu robi mu krzywdę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyjaźń to fundament szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 10:30
Dla niektórych jest ważniejsza niż miłość i jako jedyna relacja może przetrwać całe życie. Przyjaźń warto pielęgnować i doceniać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja jest jak tornado, które wciąga

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 08:05
Smutek, przygnębienie, ale też fizyczny ból czy nerwowość. - Depresja to konstelacja objawów - mówił w Czwórce psychiatra. Jak z nią walczyć?
rozwiń zwiń