Jakie konsekwencje ma nadopiekuńczość?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 10:00
- Rodzic, który nie zaniedbuje swojego dziecka, dużo o nim wie - mówi psycholog Bartosz Zalewski. - Ale ten, który jest nadopiekuńczy, po prostu robi mu krzywdę.
Audio
  • Przekleństwo nadopiekuńczości - na czym polega? (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
Nadopiekuńczy rodzice nie dostosowują rozmiaru swojej opieki do rozwojowych możliwości dziecka i jego wieku
Nadopiekuńczy rodzice nie dostosowują rozmiaru swojej opieki do rozwojowych możliwości dziecka i jego wiekuFoto: Depositphotos

Funkcjonująca w społeczeństwie mądrość, że zawsze jest się dzieckiem swoich rodziców powinna dotyczyć tylko wyjątkowych sytuacji. - Osoba dorosła powinna być traktowana zgodnie ze swoim wiekiem - przekonuje psycholog. - Tymczasem niektórzy rodzice nie chcą przyjąć tego do wiadomości i przytrzymują dzieci przy sobie z różnych powodów. Z lęku przed samotnością, albo z troski, że pociecha sobie nie poradzi.

Dramat nadopiekuńczości polega między innymi na tym, że wypuszczone w świat dziecko nie jest w stanie rozpoznać swoich potrzeb i nie jest odporne na frustrację. - To nie ułatwia rozpoczęcia życia na własny rachunek - tłumaczy Bartosz Zalewski. - I czasami wymaga psychoterapii.

***

Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący

Prowadzi: Tomasz Kosiorek

Gość: Bartosz Zalewski (psycholog)

Data emisji: 22.12.2014

Godzina emisji: 20.00

(kul/kd)

Czytaj także

Leszek K. Talko: dziecko to wyzwanie dla bardzo odważnych

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 12:30
Bycie rodzicem jest sztuką, którą Leszek K. Talko opanował do perfekcji. Przynajmniej jeśli chodzi o sztukę... pisania. Autor "Dziecka dla odważnych" i "Pomocy, jestem tatą!" opowiada m.in. o bohaterach swojej serii "Pitu i Kudłata" oraz o przedstawieniu w Teatrze STU.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Overparenting, czyli rodzicielska przesada

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 16:55
Gdy ci, którzy teraz są dorośli, byli dziećmi, wałęsali się godzinami po podwórkach i wymyślali zabawy z kapsli i kamyków. Współczesne dzieci wychowywane są zupełnie inaczej. Czy właściwie? O tym w środowej "4 do 4".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bite dzieci biją. Przemoc to nie metoda wychowawcza!

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 12:00
Bicie dzieci uczy, że silniejszy zawsze ma rację, a przemoc jest najlepszym sposobem rozwiązywania problemów.
rozwiń zwiń