Przeszczepy narządów, to wciąż temat tabu?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 11:46
- Dwudziestoletni chłopak poprawił jakość życia dwóch osób - mówiła o swoim dawcy nerki Dorota Szczerbicka. W Czwórce rozmawialiśmy o transplantologii.
Audio
  • Paweł Klikowicz, koordynator kampanii Dawca.pl i Dorota Szczerbicka, biorczyni nerki opowiadają o przeszczepach (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
Przeszczepy organów to zabiegi, w wielu przypadkach ratujące życie
Przeszczepy organów to zabiegi, w wielu przypadkach ratujące życie Foto: Glow Images

Dorota Szczerbicka ze zniszczonymi chorobą immunologiczną nerkami żyła siedem lat. W każdej chwili organy mogły przestać funkcjonować. - Moja doktor przypominała mi, że nerki będą coraz słabsze - wspominała. Tak też się stało. W swoje trzydzieste urodziny miała rozpocząć uciążliwe dializy, ale kilka dni wcześniej zadzwonił telefon. Czekała na to od miesięcy. - Podczas rodzinnego wyjazdu dowiedziałam się, że jest dla mnie nerka. Wszyscy zaczęli płakać ze szczęścia. Natychmiast wsiedliśmy z mężem do samochodu i pognaliśmy do Białegostoku - opowiadała drżącym głosem.

Osób podobnych do Szczerbickiej w Polsce żyją tysiące. Tylko w zeszłym roku dokonano ponad półtora tysiąca przeszczepów organów. - Przeszczepy serca, płuc, czy wątroby, są zabiegami ratującymi życie - zaznaczył w Czwórce Paweł Klikowicz, koordynator kampanii Dawca.pl. Aktywista tłumaczył, jak przebiega proces wpisywania na specjalne listy i oczekiwania na przeszczep. Dodał, że dawców wciąż brakuje, dlatego tak ważne jest, by ludzie podpisywali oświadczenia woli, które pozwalają pobrać narządy do przeszczepu.

***

Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący

Prowadzi: Tomasz Kosiorek

Gość: Paweł Klikowicz (koordynator kampanii Dawca.pl), Dorota Szczerbicka (biorczyni nerki)

Data emisji: 26.01.2015

Godzina emisji: 20.00

pkur

Czytaj także

Tabletki lekiem na wszystko?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2015 16:40
Przemysł farmaceutyczny bardzo chętnie usidla ludzi, wciskając im tabletki na depresję. Dokąd to prowadzi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepić się, czy nie szczepić przeciwko grypie?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 12:00
Grypa to niebezpieczna choroba, która może być przyczyną poważnych powikłań, takich jak choćby zapalenie płuc. Czy zatem warto się przeciwko niej szczepić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizyta w laboratorium diagnostycznym

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 16:24
Są takie miejsca w szpitalach i klinikach gdzie dostęp ma tylko wykwalifikowany personel. Zapraszamy do laboratorium diagnostycznego.
rozwiń zwiń