Jak zostać duszą towarzystwa?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2015 10:00
- Ekstrawertyzm i introwertyzm to cechy temperamentalne, zależne od wielu różnych czynników - tłumaczy dr Magdalena Kaczmarek.
Audio
  • Introwertycy i ekstrawertycy - kto ma lepiej w życiu? (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
To nieprawda, że introwertycy nie mają przyjaciół. Wręcz przeciwnie - mają wąskie grono, za to bardzo bliskich znajomych
To nieprawda, że introwertycy nie mają przyjaciół. Wręcz przeciwnie - mają wąskie grono, za to bardzo bliskich znajomych Foto: Glow Images/East News

- Kiedy jesteśmy nastolatkami, mamy większe zapotrzebowanie na stymulację, stąd też pojawia się skłonność do zachowań ekstrawertywnych - mówi gość Czwórki. - Z wiekiem to się zmienia. Emocje tonizują się, a my szukamy dla siebie spokoju.

Dr Magdalena Kaczmarek podkreśla jednak, że bycie introwertykiem nie oznacza wcale, że ktoś jest zamknięty w sobie i nie lubi ludzi. - Introwertycy po prostu mają mniejszy apetyt na stymulację i źle się czują, kiedy znajdują się w centrum uwagi - dodaje.

Psycholog tłumaczyła także, jak ekstra- i introwersja wpływa na to, jak widzą nas inni i co możemy zrobić, jeśli chcemy bardziej otworzyć się na ludzi.

***

Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący

Prowadzi: Tomasz Kosiorek

Gość: dr Magdalena Kaczmarek (psycholog)

Data emisji: 13.04.2015

Godzina emisji: 20.00

kul/mc

Czytaj także

Wiosna to dobry czas na życiową zmianę

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2015 10:00
Masz już dość swojej pracy? Męczą cię studia? A może masz poczucie, że warto zacząć ćwiczyć i zdrowo się odżywiać? Zmotywuj się do zmiany!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żonglerka pomaga akceptować porażki i rozwiązywać problemy

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 11:00
Naukowcy udowodnili, że żonglowanie rozwija koncentrację i wspomaga uwagę, a dzięki temu możemy szybciej się uczyć. Ale to nie koniec jej zalet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pułapki pomagania. Jak nie dać się wykorzystać?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 11:00
Pomaganie innym daje nam poczucie spełnienia i buduje więzi. Problem zaczyna się wtedy, gdy inni wymagają od nas zbyt wiele lub gdy my sami nadmiernie pomagamy.
rozwiń zwiń