Życie jako nieustający trening tracenia

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 13:30
- Człowiek powinien zachować równowagę między świadomością straty a spojrzeniem w przyszłość - uważa psycholog. - Dobrze jest patrzeć w przeszłość, ale żyć w teraźniejszości.
Audio
  • Czy istnieje życie po stracie? Psycholog podpowiada, jak poradzić sobie ze smutkiem i lękiem (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
Doświadczenie straty powoduje, że człowiek zatrzymuje się i pogrąża w refleksji. Dobrze jest jeśli w tym momencie może liczyć na bliskich
Doświadczenie straty powoduje, że człowiek zatrzymuje się i pogrąża w refleksji. Dobrze jest jeśli w tym momencie może liczyć na bliskich Foto: pixabay.com

Przeżywanie bezpowrotnej straty czegoś lub kogoś jest osobistym doświadczeniem, uwarunkowanym wieloma czynnikami. - Jednym z nich jest emocjonalna reaktywność jednostki - tłumaczy dr Agata Wytykowska-Kaczorek. - Im silniej dana osoba reaguje na emocje, tym może mieć większe problemy z "przepracowaniem" straty.

Złość i lęk - w ten sposób najczęściej reagujemy na stratę. - Strata boli, bo odbiera nam zaspokojenie fundamentalnych potrzeb - mówi gość Czwórki. - Ale w ten sposób postrzegana jest z europejskiej perspektywy.

W audycji mówiliśmy, jak ze stratą radzą sobie przedstawiciele innych kultur i dlaczego warto smutek po stracie zastąpić nostalgią.

***

Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący

Prowadzi: Tomasz Kosiorek

Gość: dr Agata Wytykowska-Kaczorek (psycholog)

Data emisji: 12.05.2015

Godzina emisji: 20.00

kul/mg

Czytaj także

Osobowość - zwierciadło charakteru człowieka

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 10:00
- Osobowość ma nam ułatwiać adaptację i czynić nasze życie lepszym - mówi psycholog Anna Gabińska. I dodaje, że każdy ją ma, choć czasami zaburzoną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Harcerstwo - lepszy start w dorosłe życie?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 10:30
- Harcerstwo jest dla młodych i kiedyś trzeba się z nim rozstać. Ale zdobyte doświadczenia zostają na całe życie - przekonują byli harcerze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobry szef - ma wizję i umie wpływać na ludzi

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 15:00
Inteligencja, otwartość na zmiany i umiejętność zdrowej dominacji - te wszystkie cechy decydują o tym, czy możemy zostać dobrymi liderami. Czy tego wszystkiego można się wyuczyć?
rozwiń zwiń