60m2 do słuchania. Jak Hania Rani urządziła się w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 09:00
- Marzyła nam się przestrzeń w sercu Warszawy, która zaprzecza temu, co dzieje się na co dzień w centrum miasta. "Pokój do słuchania" wypełniony jest muzyką, która nie ma nic wspólnego z pośpiechem i hałasem - mówią współtwórcy projektu Hania Rani i Igor Łysiuk.
Hania Rani i Igor Łysiuk w studiu Czwórki.
Hania Rani i Igor Łysiuk w studiu Czwórki.Foto: Kamil Jasieński/Czwórka

Czy można wytłumić miejski hałas?

Instalacja powstaje w w Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak przy Pasażu Wiecha. Jej twórcami są kompozytorka i pianistka Hania Rani, architekt Igor Łysiuk, Studio Zmir przy współpracy z socjologiem Krzysztofem Janasem. Wszystkie pomieszczenia i korytarze "Pokoju" zostaną wykonane z litego drewna, różnić będą się jednak wymiarami, natężeniem światła i dźwięku oraz możliwymi sposobami spędzania w nich czasu. - Można wędrować od pomieszczenia do pomieszczenia, można się rozsiąść, można nawet poleżeć. Nasza instalacja przypomina trochę pudło rezonansowe, w którym nawet niewielki ruch jest w stanie zmienić dźwiękowy krajobraz - tłumaczy Łysiuk. "Pokój do zwiedzania"  pozwoli zwiedzającym na pełną, wielozmysłową obecność w doświadczeniu, na skupienie, uważność i pobudzenie wyobraźni, ale też na wypoczynek i komfort przebywania w kameralnej, niemal domowej przestrzeni.

Historia jednej pozytywki

Wystawa jest drugim etapem projektu o przenikaniu się architektury i muzyki, którego preludium odbyło się w formie interwencji w przestrzeni miejskiej w grudniu 2020 roku. Wtedy to Jan Szeliga i Łukasz Pałczyński Hania Rani stworzyli "Preludium" - 3 pozytywki i umieścili je w różnych punktach Warszawy. Zapis obserwacji interakcji przechodniów z niecodziennymi, delikatnymi muzycznymi obiektami została zarejestrowana w formie filmu.

Preludium | ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury

Okazało się, że przechodnie kompletnie pominęli te obiekty, a jedyną osobą, która zatrzymała się przy pozytywce był turysta, którego zaskoczył taki obiekt w centrum miasta - opowiada Hania Rani. - Życie jednak dopisało ciąg dalszy do tej historii, bo instalacjami nikt się nie interesował, ale ktoś jedną z pozytywek zabrał sobie do domu. Choć była „opakowana” w kamień i piaskowiec - dodaje architekt. "Pokój do słuchania" będzie można odwiedzać od 19 sierpnia do 11 września w Warszawie. 

Posłuchaj
19:30 CZWÓRKA Wszystko gra - hania rani 17.08.2022.mp3 O "Pokoju do słuchania" i miejskim hałasie, od którego trzeba uciec opowiadają Hania Rani i Igor Łysiuk (Wszystko gra/Czwórka)

Nowa płyta, muzyka do filmów i pierwszy raz z serialem

Oprócz muzyki do instalacji Hania Rani pracuje także nad innymi projektami. W tym nad kolejną płytą. - Ten rok był dla mnie bardzo intensywny. Koncertowałam w całej Europie oraz - po raz pierwszy - w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie - opowiada artystka. - Większość występów mam już za sobą, teraz skupiam się na pracy w studio. Komponuję ścieżki dźwiękowe do kilku filmów i do serialu. I to też jest mój pierwszy raz jeśli chodzi o seriale. Niestety nie mogę jeszcze zdradzić szczegółów tego przedsięwzięcia, oprócz tego, ża mam dużo pracy i dużo presji. To będzie dramat opowiadający historię pewnej rodzimy, w której jest przemoc wobec kobiet i jest w tym wszystkim dziecko. To mocne tematy, ale wierzę, uda mi się je przenieść na język muzyki - dodaje Hania Rani. 

Hania Rani, Ólafur Arnalds: Woven Song — piano reworks | Hania Rani

  

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gocie: Hania Rani (kompozytorka i pianistka), Igor Łysiuk (architekt) 

Data emisji: 17.08.2022

Godzina emisji: 9.05

kul

Czytaj także

RiTa Pax: "Tribute to Breakout" to nowa płyta ze starą duszą

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 17:20
- W latach 60. w Polsce zespół Breakout był oknem na Zachód. Muzycznym i wizualnym. Muzycy grali na światowej klasy instrumentach i to było słychać w ich brzmieniu. Co więcej, byli doceniani za granicą, nie tylko w bloku państw wschodnich - mówią członkowie grupy Rita Pax, która właśnie wydała płytę "Piękno. Tribute to Breakout". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowa premiera w Czwórce: Sienkiewicz, Przeździecki i Tumult Hands

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 14:50
- Odkąd muzykę elektroniczną z lat 90. odkryło pokolenie 20-latków, to wróciła ona do klubów z przytupem. To mnie cieszy, bo to był wspaniały okres dla tych brzmień i dla tej kultury - mówi Jacek Sienkiewicz, który razem z Jurkiem Przeździeckim jako Tumult Hands, wydaje nową płytę. 
rozwiń zwiń