"Poświata po świt". W świecie Haliny Poświatowskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 16:03
W tym roku mija 50. rocznica jej śmierci. Halina Poświatowska to jedna z najbardziej znanych polskich poetek, jej twórczości poświęcone będzie wydarzenie "Poświata po świt".
Audio
  • O życiu i poezji Haliny Poświatowskiej opowiadają Małgorzata Bańka i Beata Etienne (W to mi graj/Czwórka)
Ławeczka Haliny Poświatowskiej w jej rodzinnej Częstochowie
Ławeczka Haliny Poświatowskiej w jej rodzinnej CzęstochowieFoto: Neo[EZN]/Wikimedia/CC

teatr scena aktorka 1200.jpg
"Współczesny teatr ucieka od tradycji i dyscypliny"

Żyła krótko, choć intensywnie, a temat życia, śmierci i uczuć wciąż powracał w jej wierszach. Będą one głównym tematem wydarzenia "Poświata po świt", podczas którego zostaną przedstawione w ramach czytania performatywnego. Wierszom będzie towarzyszyć muzyka improwizowana i instalacje artystyczne. - Wspólnym mianownikiem wszystkich wierszy Poświatowskiej jest miłość. Nawet tych, które dotyczą przemijania, czy choroby poetki, których nie jest ona głównym tematem. Chodzi nam o to, by młodzi nie wstydzili się mówić o miłości, by potrafili nauczyć się mówienia "kocham" - mówiły rozmówczynie Michała Piwowarka i organizatorki "Poświaty".


żulewska pawlak 1200.JPG
"Puppenhaus". Delikatnie o zdradzie i historii

Wydarzenie odbędzie się 10 maja w Warszawie. Co wydarzy się podczas tego spektaklu? I dlaczego pomysł na niego narodził się we Francji? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

Zapraszamy także do wysłuchania drugiej rozmowy z audycji "W to mi graj" <<< Gośćmi byli reżyser teatralna Liwia Bargieł i aktor Błażej Stencel, z którymi rozmawialiśmy o spektaklu "Witzelsucht". W programie mówiliśmy także o 28. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek, który gromadzi najciekawsze przedstawienia z całej Polski.

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Goście: Małgorzata Bańka i Beata Etienne (członkinie grupy artystycznej Art. Game)

Data emisji: 6.05.2017

Godzina emisji: 13.10

kd/mz

Czytaj także

Biblia w skróconej wersji. "Rzecz o Bogu na wesoło"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 16:50
- Wzięliśmy na warsztat przypowieści biblijne i potraktowaliśmy je nieco z przymrużeniem oka. Odkąd gramy to przedstawienie, jeszcze sie nie zdarzyło, żeby publiczność nie zanosiła się śmiechem - opowiadają współtwórcy "Biblii w skróconej wersji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Współczesny teatr ucieka od tradycji i dyscypliny"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 17:44
Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych to cykl spotkań dla przyszłych dziennikarzy, chcących zajmować się teatrem i szeroko pojętą tematyką kulturalną. - Punktem wyjścia do tej nauki jest zastanowienie się, jak zmienił się sam teatr - mówiła prof. Krystyna Duniec, autorka projektu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość, Bitwa o Anglię i musicalowy rozmach

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 12:51
"Piloci" to przygotowywana właśnie spektakularna, nowa prudukcja warszawskiego Teatru Roma. - Zamierzenie tego spektaklu jest gigantyczne, jakiego jeszcze do tej pory nie było - zdradza w "Stacji Kultura" Wojciech Kępczyński, reżyser "Pilotów" i dyrektor Teatru Roma.   
rozwiń zwiń